Öğrenci Kredi

Yüksek Lisans Burs Başvurusu

Yüksek Lisans Burs Başvurusu

Yüksek lisans burslarına başvuru zamanları ve şartları, başvuru yapılacak bursu veren kuruma göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda burslara yapılacak başvurular, burs veren kuruma bağlı olarak farklı zamanlarda yapılabilmektedir. Yüksek lisans burs başvurusu genellikle Eylül ayında başlasa da, ara dönemlerde de başvuru formlarını açık tutan kurumlar da bulunmaktadır. Diğer yazılarımız:

Türk Eğitim Vakfı Yüksek Lisans Burs Başvuruları

TEV yüksek lisans burs başvurusu yapmak için, vakfın kendi internet sitesinde bulunan başvuru tarihleri dikkate alınmalıdır. Bu kapsamda başvuru tarihlerinin 2- 22 Eylül 2019 arası olduğu görülmektedir. Başvuru için www.tev.org adresi kullanılmalı, girişin ardından üst menü üzerinde yer alan burs başvurusu seçeneğine tıklanmalıdır. Yapılacak işlemin ardından kişilerin formda beyan ettikleri telefon numarası veya e- mail üzerinden kişilere erişim sağlanacak, bu şekilde başvuru yapan öğrenciler TEV şubelerine çağrılarak mülakata alınacaktır.

Bu vakfın vereceği yüksek lisans başvurusu, 1.100 TL olarak belirlenmiştir. Bunun dışında vakıf tarafından verilen doktora bursu aylık 1.400 TL’dir. Vakıf, yalnızca belirli ana bilim dallarında yüksek lisans yapan kişilere burs imkanı sağlamaktadır. Bu imkanlar; eğitim, hukuk,sağlık ve temel bilimler alanlarında yüksek lisans yapanlara verilecektir. Başvuru için gerekli şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Başvuru yapan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
  • Kişinin mal varlığı ve gelir durumu, yardıma ihtiyacı olduğunu belgeler nitelikte olmalıdır.
  • Kişi, başka bir kamu ya da özel firmadan burs almamalıdır.
  • Lisans bitirme genel not ortalamasının 4 üzerinden en az 3 olması gerekmektedir. (100’lük sistemde not veren üniversitelerden mezun olması halinde 75 alınmalıdır.)
  • Ara sınıf yüksek lisans öğrencileri için başarısız dersi olmaması gerekmektedir. genel not ortalaması, bir önceki dönemler baz alındığında 4 üzerinden en az 3 olmalıdır.
  • Yüksek lisans bursu için yaş sınırı bulunmaktadır. Bu kapsamda burs için yaş sınırı 30’dur. Doktora bursu yaş sınırı ise 35 olarak belirlenmiştir.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  NEF Vakfı Burs Başvurusu

Belirtilen şartlara uymayan kişiler ile özel üniversitelerde yüksek lisans yapan kişiler, yüksek lisans bursuna başvuru yapamayacaktır.

TÜBİTAK Yüksek Lisans Bursu Başvurusu

TÜBİTAK’ın verdiği yüksek lisans bursuna başvuru yapmak için resmi internet sitesinden yapılacak başvurunun ardından mülakatı da başarıyla atlatmak gerekecektir. Bu kurumdan alınacak burs, temel burs, öncelikli burs, sanayiye yönelik burs ve sosyal bilimler bursu olarak 4 ana başlığa ayrılır. Bu başlıklarda verilecek bursların dışında kalan alanlarda yüksek lisans yapan kişiler, TÜBİTAK yüksek lisans burslarından yararlanamayacaktır. Bunun yanı sıra kişilere verilecek bursun miktarı, 1.700 TL ile 2.500 TL arasında değişiklik gösterecektir. Kurum, yurt içinde eğitim görmek isteyen kişilere burs imkanı sunmaktadır. Teşvik bursu adı altında kendi internet sitesinde bulunan alanlarda yüksek lisans yapanlara ekstra burs imkanı tanıyan kurum, tezli yad a tezsiz fark etmeden, tüm ilgi alanlarında burs imkanı sunmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Lisans Bursu Başvuruları

MEB’e bağlı yüksek lisans burslarına başvuru için http://abdigm.meb.gov.tr sayfası kontrol edilmelidir. Belirtilen sayfaya giriş yapıldığında, ekrandaki seçenekler arasından burslar seçeneğine tıklanmalı, çıkan burs çeşitleri arasından özel duruma ya da yüksek lisans bölümüne uygun burs çeşidi işaretlenmelidir. Hükümet burslarından yabancı öğrenci burslarına kadar farklı burs seçenekleri bulunan sayfada, her bursun özellikleri anlatılmakta ve başvuru şartlarına değinilmektedir. Bursların başvuru şartları dikkatle okunduktan sonra gerekli formlar doldurularak her bir bursa online olarak başvuru yapılabilir. MEB yüksek lisans burs başvurusu tarihleri kesin olarak bilinmemektedir. Bu nedenle belirtilen sayfayı düzenli olarak ziyaret etmek gerekmektedir.

Sabancı Üniversitesi Yüksek Lisans Bursu Başvuruları

Sabancı Üniversitesi’nin yüksek lisans bursuna başvuru yapmak için, üniversitenin yüksek lisans programlarına kayıt olmak gerekmektedir. Bu kapsamda öğrencilere 10 ay süre ile ayda 2.500 TL burs imkanı sunulacaktır. Bunun yanında üniversite, yurt imkanı da sunmaktadır. Belirtilen yurt desteği, 2 kişilik odalarda anlaşmalı yurtlara ücretsiz veya cüzi ücretlerle yerleştirilme şeklinde olmaktadır. Verilen burs, öğrenim ücreti muafiyeti kapsamında, üniversitenin resmi internet sitesi https://www.sabanciuniv.edu/tr/lisansustu-burslari linkinde yer almaktadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  TEV Burs Başvurusu

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Yüksek Lisans Bursu Başvurusu

Yaşar Vakfı yüksek lisans bursuna başvuru yapmak için disiplin cezası almamış olmak ve maddi desteğe ihtiyaç duymak şartlarını yerine getirmek gerekmektedir. Bu kapsamda verilecek bursa başvuru yapmak için ortalamanın 4 üzerinden en az 3 olması gerekmektedir. Burs için başvuru sayfası, www.yasarvakfi.org adresinde yer almaktadır. Burada burs ekranına ulaşmadan önce ekrana getirilen Yüksek Öğrenim Bursları Koşulları ekranını dikkatle okuduktan sonra en alt kısımda bulunan başvuru için tıklayınız, isimli bölüme tıklayarak formu doldurmak gerekmektedir. doldurulan form, incelendikten sonra size dönüş yapılacaktır. Ayrıca bu bursu alma konusunda okuyan kardeşi olduğu beyan edilen öğrenciler ile maddi durumunun kötü olduğunu gelir  ile beyan edenler öncelikli olmaktadır. Burs başvurusunun online olarak doldurulan formunda, bahsedilen bilgilerin kabul görmesi halinde, öğrenci formda belirtilen boşluğa girdiği telefon numarası aracılığıyla çağrılır. Bu şekilde yapılacak mülakat sonucuna göre burs alınmasına karar verilecektir.

Elginkan Vakfı Yüksek Lisans Bursu Başvurusu

Elginkan Vakfı’nın verdiği yüksek lisans bursuna başvuru yapmak için, vakfın resmi internet sitesinde bulunan şartların dikkatle okunması gerekmektedir. şartlar, başarılı olma ve maddi olarak zor durumda olma konularına yoğunlaşmaktadır. Vakfın verdiği bursun miktarı, aylık 400 TL’dir. Bursa başvurular vakfın resmi internet sitesinden yapılmakta iken, doldurulan formun onaylanmasından sonra vakfın merkezlerine mülakata çağrılma durumu meydana gelecektir. Bu burs yılın 12 ayı kesilmeden verilir. Ancak vakfın burs için derslerdeki başarının düşmemesi ,başka bir gelir elde edilmemesi gibi şartları bulunmaktadır. Vakıf, burs başvurularının ardından yapılacak mülakat için istediği belgeleri kişilerin e- mail adresine liste halinde göndermektedir.

Çamlıca Kültür ve Eğitim Vakfı Yüksek Lisans Bursu Başvurusu

Çamlıca Kültür Vakfı yüksek lisans bursuna başvurmak için www.camlicavakfi.org adresini ziyaret etmek gerekmektedir. Burada ekranda görülen seçenekler arasından Duyurular kısmına tıklanmalıdır. Burs duyurusuna burada rastlanılacaktır. Duyurunun bulunduğu alanda www.ckyv.org adresine bir gönderme bulunmaktadır. Belirtilen linke tıkladığınızda burs başvuru tarihleri ve bursa başvuru yapma şartları yer almaktadır. Şartlar okunduktan sonra Başvuru seçeneğine tıklanarak başvuru ekranına ulaşılabilir. Burs başvurularının tarihi 2- 22 Eylül 2019 olarak belirlenmiştir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Sabancı Vakfı Burs Başvurusu

TEMA Vakfı Yüksek Lisans Bursu

TEMA Vakfı’ndan yüksek lisans bursu almak için www.tema.org adresinde bulunan burslar başlığına tıklanmalı, burs özellikleri ve gerekli şartlar incelenmelidir. Yerleşilen yüksek lisans   programının yayınlanmasının ardından başlayan başvuru sürecinde, 30 Eylül 2019 tarihine kadar başvuru için gerekli belgelerin TEMA Vakfı iletişim bilgileri arasında bulunan e- mail adresine postalanmış olması gerekmektedir. Ancak vakıf, sadece  belirli alanlarda çalışmaları bulunan ve belirli alanlarda yüksek lisans çalışmalarında bulunacağını teyit eden kişilere burs vermektedir. Bu kapsamda burs verilecek alanlar:

  • Orman ve kırsal kalkınma
  • Çevre politikaları
  • Çevre eğitimi
  • Ekoloji ve orman bilimi

Şeklinde sıralanabilir. TEMA Vakfı yüksek lisans burs başvurusu yapmak için kişilerin burs@tema.org adresine, ekranda belirtilen belgeleri göndermeleri gerekmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ