Öğrenci Kredi

Nakit Teminatlı Kredi Kartları

Nakit Teminatlı Kredi Kartları

Teminat karşılığı kredi kartları pek çok banka tarafından verilmektedir. Nakit teminatlı kredi kartları genellikle kredi kartının limiti kadar paranın, bankanın size özel açtığı bir hesapta rehin tutulması ile verilmektedir. Bankanın rehin tutacağı miktar, bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Nakit teminatlı kredi kartı başvuruları, bankaya nakit teminat verildiği için genellikle hızlı ve olumlu sonuçlanmaktadır. Teminat karşılığı kredi kartları, kredi notu düşük olan ve bu nedenle kredi kartı başvuruları reddedilen banka müşterileri tarafından tercih edilmektedir.

Nakit Teminatlı Kredi kartları Başvuru

Nakit teminatlı kredi kartlarında başvurular, kart bankaya verilecek teminat karşılığı alındığı için internet sitesi üzerinden online olarak veya müşteri hizmetleri ile irtibata geçerek yapılamamaktadır. Bu sebeple nakit teminatlı kredi kartı seçeneği bulunan bankalardan birini ziyaret ederek başvuru yapılması gerekmektedir. Şube ziyareti sırasında kredi kartının teminat verilerek alınmak istendiği mutlaka belirtilmelidir. Çünkü nakit teminatlı kredi kartları çoğunlukla kredi notu düşük müşteriler tarafından tercih edilmektedir. Bu sebeple teminat verileceği belirtilmemişse kredi notu düşüklüğü sebebiyle başvuru olumsuz sonuçlanabilmektedir.

NEF Vakfı burs başvurusu hakkında bilgi için giriniz.

Nakit Teminatlı Kredi Kartı Şartları

Nakit blokeli kredi kartı alımı için belli başlı prosedürler mevcuttur. Genel prosedürler şu şekildedir:

 • Nakit teminatlı kredi kartına başvuru yapmak istenilen bankanın şubesinin ziyaret edilmesi gerekmektedir. İnternetten başvuru seçeneği yoktur.
 • Banka tarafından başvurunuz alındığında kredi siciliniz incelenir ve nakit teminatlı da olsa kredi kartı almak için bir engeliniz olup olmadığı araştırılır.
 • Kullanmak istediğiniz kredi kartı limitine göre banka rehin bırakacağınız nakit teminat oranını belirler.
 • Bankada vadesiz hesap açılarak nakit teminat yatırılır.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Kuveyt Türk Öğrenci Kredi Kartı

Kredi Kartı Nakit Teminat Tutarı

Nakit teminat limitleri, bankadan alınmak istenen kredi kartı limitlerine göre değişiklik göstermektedir. Bankaya nakit teminatlı kredi kartı başvurusunda bulunulup, kredi başvurunuz olumlu sonuçlandığında, banka bir hesap açarak teminatı rehin altına alır. Genellikle kredi kartı limitiniz ile nakit teminat tutarı dengededir. Başvuracağınız banka politikalarına göre bu tutar, kullanmak istediğiniz kredi kartı limiti ile aynı olabileceği gibi daha fazla da olabilmektedir.

Nakit Teminatlı Kredi Kartı Kredi Notu

Nakit teminatlı kredi kartı olan müşterilerin birçoğu bozuk kredi sicili nedeniyle, kredi kartı başvuruları reddedilenlerdir. Bu sebeple de nakit teminatlı kredi kartının kullanımı halinde kredi notuna olumlu ya da olumsuz etkisi olup olmayacağı merak edilmektedir. Nakit blokeli kredi kartları da kredi notuna etki eden standart kredi kartları gibidir. Bu sebeple kredi kartı ödemeleri düzenli olarak yapıldığında kredi notu yükselmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise kredi kartı ödemeleri düzenli olarak yapılmadığında kredi notunun düşecek olmasıdır. Bu nedenle kredi sicilinin daha çok bozulmaması için kredi kartı ödemelerine dikkat edilmelidir.

Nakit Teminatlı Kredi Kartı Limiti

Nakit blokeli kredi kartları verilirken teminat alındığı için kredi kartı limiti, bu teminat üzerinden hesaplanmaktadır. Genellikle kullanmak istediğiniz kredi kartı limitine göre nakit teminat miktarı belirlendiği için kredi kartı limitleri konusunda esnek seçenekler mevcuttur. Genel olarak belirlenen kredi kartı limiti ise bankaya yatırılan nakit teminatın en fazla %100 karşılığı olabilmektedir. Çoğunlukla bankalarda kredi kartı limiti, nakit teminat miktarının %80’ine kadar düşmektedir.

Nakit Teminatlı Kredi Kartı Bloke Kaldırma

Nakit teminat karşılığı kredi kartı alan banka müşterilerinin, kredi kartı ödemeleri düzenli yapıldığında, zaman içinde kredi notu da yükselmektedir. Düşük kredi notu sebebiyle standart prosedürlere sahip kredi kartlarına başvuruları kabul edilmeyen, bu sebeple de nakit teminat karşılığı kredi kartı alan banka müşterileri tarafından, ödemelerin düzenli yapılması ve kredi notunun yükselmesi halinde blokenin kaldırılıp kaldırılmayacağı merak konusu olmaktadır. Kredi sicili düzeldikten sonra nakit teminatlı kredi kartınız için alınmış olan teminattan rehnin kaldırılması mümkündür. Kredi notunuz standart prosedüre sahip kredi kartlarını kullanılabilecek seviyeye geldiğinde, kredi kartını temin ettiğiniz banka ile iletişime geçerek nakit teminatın üzerindeki blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Bankaların prosedürleri değişiklik gösterdiği için nakit teminat blokenizi kaldırma yolları da bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar otomatik olarak kaldırabilmektedir. Eğer kredi notunuz yükselmesine rağmen blokeniz kalkmamış ise bankayı ziyaret etmeniz gerekmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Öğrenci Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olabilir?

Teminatlı Kredi Kartı Hamili Kredi Kullanımı

Nakit teminatlı kredi kartlarının, hamillerinin kredi kullanımına olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Olumsuz bir etkisi olacakmış gibi gözükmesinin sebebi ise nakit teminatlı kredi kartı kullanıcılarının genellikle kredi notlarının düşük olması ve bu sebeple kredi başvurularının reddedilmesidir. Yani nakit teminatlı kredi kartı sahibi olmanın, kredi çekmek konusunda bir dezavantajı bulunmamaktadır. Kredi kartı ödemeleri düzenli yapıldığında, kredi notu da yükselmektedir. Kredi notunuz, kredi çekebilecek kadar yükseldiğinde nakit teminatınız üzerindeki rehni kaldırabilir ve kredi çekebilirsiniz.

Sitemizden Sabancı Vakfı bursu hakkında detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Nakit Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Nakit teminatlı kredi kartı, bankaların birçoğu tarafından verilebilmektedir. Kredi kartı verilirken tarafınızdan nakit teminat alındığı için başvurular internet üzerinden veya cep telefonu ile yapılmamaktadır ve şubelere başvurmak gerekmektedir. Bu nedenle bankanızın nakit teminatlı kredi kartı seçeneği iletişim kanallarında gözükmüyor olsa da, bankaya giderek talep etmeniz halinde kredi kartını alabilme şansınız bulunmaktadır. Nakit teminatlı kredi kartı alabileceğiniz bankalar şunlardır:

 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Denizbank
 • Vakıfbank
 • Türk Ekonomi Bankası
 • QNB Finansbank
 • Ziraat Bankası

Nakit teminatlı kredi kartını almak istediğiniz banka, bu bankalardan biri değilse, bankanızı ziyaret ederek nakit teminatlı kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz. Kredi kartını, nakit teminat karşılığı alacağınız için bankalar çoğunlukla olumlu yanıt vermektedir.

Nakit Teminatlı Kredi Kartı Özellikleri

Nakit teminatlı kredi kartları özelliklerine bakıldığından her şeyden önce sıradan bir kredi kartının bütün özelliklerine sahiptir. Bu bakımdan özelliklerini inceleyecek olursak:

 • Taksitli nakit avans ve nakit avans çekilebilmektedir.
 • Alışverişlerde taksitli harcama yapma imkanı bulunmaktadır.
 • Faiz oranları, standart kredi kartlarıyla aynıdır.
 • Nakit teminatlı kredi kartı alınan bankanın avantajlarından ve kampanyalarından faydalanılabilmektedir.
 • Kredi notu düşük olması sebebiyle kredi kartı başvuruları reddedilen banka müşterileri kart sahibi olabilmektedir.
 • Düzenli ödeme yapılarak bankalardaki kredi notu yükseltilebilmektedir.
 • Düşük limite sahip bir nakit teminatlı kredi kartıyla harcamalar kontrol altına alınabilmektedir.
 • Borç ödenmediği takdirde nakit teminatınızdan tahsil edilmektedir.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Kolay onaylanan kredi kartları, nakit teminatlı kredi kartına başvurmadan önce diğer bankaların kredi kartlarına başvuru yapmak isteyenlerin düşüneceği bir diğer seçenek olabilir. Bankaların genel olarak kredi kartı başvurusu inceleme prosedürleri aynıdır. Bu bakımdan, kredi kartı notunuz düşük ise veya düzenli bir gelire sahip değilseniz bankalardan aynı sonucu alma ihtimaliniz yüksektir. Yine de bazı kredi kartları diğer kredi kartlarına nispeten daha kolay onaylandığı için bu kredi kartlarına başvurabilirsiniz.  Kolay onaylanan bazı kredi kartları şunlardır:

 • QNB Finansbank CardFinans
 • Akbank Axess
 • Garanti BBVA Bonus Card
 • Denizbank Bonus
 • Halkbank Paraf Kart
 • İş Bankası Maximum Kart

Öncelikle bu bankalara başvurarak kredi kartı almayı deneyebilir, başvurunuzun olumsuz sonuçlanması halinde nakit teminat kredi kartına başvurabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ