Öğrenci Kredi

TEKFEN Burs Başvurusu

TEKFEN Burs Başvurusu

Tefken bursuna başvuru yapmak sağlık ya da kültürel alanda okuyor olmanız gerekmektedir. Kültür, Sanat ve Doğal Varlıkları Koruma Derneği olarak görev yapan Tekfen Vakfı, her yıl lise,  üniversite ve meslek yüksek okulu bünyesindeki öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır. Orta okul ve ilkokul düzeyinde öğrenciler için Tekfen Vakfı bursu bulunmamaktadır. Sistemimizde yer alan diğer yazılarımız:

Tefken Vakfı Bursu Nasıl Başvurulur?

Tefken bursuna başvuru yapmak için, vakfın internet sitesindeki duyurular kısmı sürekli olarak kontrol edilmelidir. Sadece online olarak başvuruları kabul eden vakıf, burs için başvuru zamanını eylül olarak belirlemiştir. Bunun yanı sıra eylül ayının hangi döneminde başvuru yapılabileceği, üniversite sınavlarının açıklanmasına ve yerleştirmelerin gerçekleştirilmesine göre değişiklik göstermektedir. Online başvurusu yapılan burslar, ön onayın verilmesinin ardından gerekli belgelerle vakıf merkezlerine gidilerek onaylatılmalıdır. Sadece internet üzerinden yapılan ön onay ile burs almak mümkün değildir.

Tefken Vakfı Bursuna Başvuru Koşulları

Tekfen Vakfı burslarına başvuru şartları şu şekilde sıralanabilir:

  • Adına başvuru yapılacak öğrenci, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
  • Öğrenci, Türkiye sınırları içerisinde bir okulda okuyor olmalıdır.
  • Tefken bursu, KYK’dan alınacak öğrenim kredisini etkilememektedir. Bu kapsamda Kredi Yurtlar Kurumu’ndan alınacak kredi imkanı sağlanmakta iken, eğer öğrenciye burs çıkarsa, öğrenci tefken bursu ya da devlet bursundan birini seçmek zorundadır.
  • Tefken bursu alan bir öğrenci, başka bir kurumdan ya da kişiden burs alamaz. Alınamayacak burslara STK bursları da dahildir.
  • Başvuru sahibinin aile geliri incelenirken, evdeki en yüksek geliri olan kişinin maaşı dikkate alınır. Bu kapsamda evde en yüksek maaşı alan kişinin maaşı, ikramiye ve primler dahil yıllık 63.880 TL’yi geçmemelidir. Belirtilen miktara mesai ücretleri dahil değildir.
  • Ailesi belirtilen gelir kriterlerine uyan öğrenci, mezuniyet notuna ya da Türkiye geneli sınav notuna göre sıralamaya sokulur. Öğrencinin üniversiteye sınavsız girmiş olması durumunda lise mezuniyet notu dikkate alınacaktır. Eğer üniversite giriş sınavı ile lisans programlarına giriş yapılmışsa, Türkiye geneli üniversite giriş puanlarına göre, bursa başvuranlar arasında yapılacak sıralama dikkate alınacaktır.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  İTO Burs Başvurusu

Tefken Kamuya Açık Bursları

Tefken Vakfı grup dışı bursları, sadece üniversitelerin lisans programlarında okumakta olan öğrencileri kapsamaktadır. Bölüm şartı bulunmayan burslar, öğrencinin bireysel başvurusu dikkate alınarak incelenmektedir. Bu bursun tahsisinde, ailede en fazla kazanan kişinin maaşı dikkate alınmaktadır. Belirtilen şart kapsamında, en yüksek gelire sahip olan aile ferdinin yıllık gelirinin 63.990 TL’nin altında olduğuna dair belge talep edilmektedir. Üniversite sınavına yeni girenler için üniversite giriş sınavları Türkiye sıralaması, ara sınıflarda yapılacak başvurular için ise bir önceki döneme ait not ortalaması etkili olacaktır. Başvurunun yapıldığı yıldan bir önceki yıl, 2 döneme ait not ortalamasının 4 üzerinden 2,50 üzeri olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra öğrencilerin üniversite hayatları boyunca hiçbir desten kalmamış olmaları gerekmektedir.

Tefken Vakfı bursu konservatuar öğrencilerine de verilmektedir. Bu kapsamda bursun kontenjan sayısı 5 olarak belirlenmiştir. Başvurular, sadece müzik dünyasında referans sayılabilecek yeterliliğe sahip akademisyenlerin ya da sanatçıların tavsiyeleri ile alınmakta olup, Tekfen Vakfı Yönetim Kurulu tarafından değerlendirildikten sonra onaylanır.

Tefken Vakfı Grup İçi Bursları

Tekfen Vakfı’na ait grup içi burs düzenlemesi kapsamında, velisi vakıf içerisinde çalışan öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Teken Vakfı çalışanlarının çocuklarına ve bakmakla yükümlü oldukları kardeşlerine sağlanan burs, kendi içerisinde de sıralama yöntemi ile kişilere verilmektedir. Düşük gelir seviyesi ve başarı puanı sıralamasına göre açılan grup içi  burs kontenjanlarında, sıralama bazında alım yapılmaktadır.

Tekfen Vakfı Bursunun Ortaöğretim Öğrencilerine Verilmesi

Ortaöğretim öğrencileri için Tekfen Vakfı bursları, sınavla giriş yapılan özel okul, fen lisesi, ve Anadolu liseleri ile meslek liselerine burs imkanı tanımıştır. Özel lise öğrencileri de bu burs imkanından yararlanabiliyor olsa da, asıl şart, okumakta olduğu liseye sınavla girmiş ve Türkiye genelinde yüksek bir sıralama yakalamış olmasıdır. Vakıf, sınırlı sayıda olmak üzere düz liselere de burs imkanı tanımaktadır. Özel liselerle Anadolu liselerine 50, meslek liselerine 50 olmak üzere, vakıfta her yıl 100 kişilik lise bursu kontenjanı bulunmaktadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  ÇYDD Burs Başvurusu

Tekfen Vakfı Bursunun Ön Lisans Öğrencilerine Verilmesi

Ön lisans öğrencilerine verilen Tekfen Vakfı bursu, meslek yüksekokullarında okumakta olan öğrencilerin başvuruları ile değerlendirmeye alınmaları sonucunda, öğrencinin hesabına yatırılmaktadır. Bursa başvuruda çocuğun birinci dereceden yakınının gelir durumu göz önüne alınır. Diğer burslarda evdeki en fazla maaşa sahip kişinin yıllık geliri baz alınırken, bu burs için çocuğun beyan edeceği birinci dereceden akrabanın maaş durumunun bilinme zorunluluğu vardır. Bu bursta da birinci dereceden yakının yıllık maaş miktarı en fazla 63.880 TL olmalıdır. Ayrıca başvurularda bu durumun resmi beyanını sağlayan belge de talep edilmektedir.

Sınavla meslek yüksekokulu kazanmış öğrenciler için, sınav sonuç belgesi ve Türkiye sıralaması gerekli olacaktır. Sınavsız olarak  yerleşen adaylarda ise ortaöğretim diplomasında bulunan başarı puanı baz alınmaktadır. Başvuru yapanlar arasından başarı puanı en yüksek kişiden en düşük kişiye doğru yapılacak sıralamada, kontenjan sayısı kadar kişi baştan başlayarak bursa hak kazananlar listesinde yerini alacaktır. Meslek yüksekokulu öğrencilerine verilecek bu burs için yıllık kontenjan 75 olarak belirlenmiştir.

Tefken Vakfı Bursunun Lisans Öğrencilerine Verilmesi

Tefken bursunun 4 yıllık üniversite kazanmış öğrenciye verilmesi için, bu öğrencinin velisinin de gelir şartına uyması gerekmektedir. öğrencinin birinci derece yakınının baz alınacağı gelir şartında, yine yıllık gelirin 63.880 TL’yi aşmıyor olması gerekmektedir.  Bu bağlamda, gelir şartına uyulduğuna dair belge alınması gerekmektedir. Bunun yanı sıra öğrencinin, sınavla girmiş olduğu üniversite bölümünde, aldığı puanın Türkiye ortalamasına göre sıralaması baz alınacaktır. Sıralaması yüksek olan öğrencinin burs alma olasılığı da yükselecektir. Üniversitenin devamı sırasında burs başvurusu yapan öğrenci ise, bir önceki senenin 2 dönem not ortalamasına göre değerlendirilir. 2 dönem için not ortalamasının 4 üzerinden 2,50 olması gerekmektedir. Ayrıca öğrenci, üniversite hayatı boyunca hiçbir dersten kalmış olmamalıdır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  NEF Vakfı Burs Başvurusu

Tefken grup içi burslarının lisans düzeyinde alınması konusunda, bölüm kısıtı bulunmamaktadır. Üniversite giriş sınavında, Türkiye genelinde ilk 1000’e giren öğrenciler için, standart burs miktarının 1,5 katı oranında özel burs uygulanacaktır. İki senelik bölüm kazanıp Dikey Geçiş Sınavı ile 4 yıllığa tamamlamakta olan öğrenciler de Tekfen burs imkanlarından yararlanabilecektir.

Tefken Vakfı Bursunun Miktarı

Tefken burs miktarları, her yıl değişiklik göstermektedir. Lise öğrencileri ile üniversite öğrencilerine farklı burs tutarları verilmektedir. Bu kapsamda lise öğrencileri için geçen yılki burs tutarı 270 TL, üniversite öğrencileri için 580 TL olarak belirlenmiştir. Bu yılki burs tutarları henüz açıklanmamış olup, lise öğrencileri için 300 TL, üniversite öğrencileri için 600 TL olacağı beklenmektedir. Tekfen Vakfı bursu başvuru sonuçları genellikle Kasım ayında açıklanmaktadır. Ocak ayında verilmeye başlanan Tekfen Vakfı’na ait burs, son öğretim yılının haziran ayına kadar verilmeye devam eder. Başvuru sonucunda burs kazanan öğrenciler, mail yoluyla bilgilendirilir. Kazanamayan öğrencilere ise herhangi bir şekilde geri dönüş yapılmamaktadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ