Öğrenci Kredi

Sigortası Olan Öğrenci Kredi Alabilir Mi?

Sigortası Olan Öğrenci Kredi Alabilir Mi?

Sigortası olan öğrenci kredi hizmeti alabilir mi sorusu, nakit ihtiyacı duyan öğrencilerin aklında bulunan sorulardan birisidir. Hiçbir geliri olmayan öğrencinin kredi çekmesi çok kolay değildir. Fakat sigorta girişi olan öğrenciler, bankalara güvence gösterebilirler. Bu sayede de sigortası olan öğrenci kredi imkânı diğerlerine göre farklılıklar göstermektedir. Ayrıca öğrencilere destek amaçlı kredi veren bazı kurumlar da bulunur. Bu kurumların sigortası olan öğrenciye kredi verip vermeyeceği de merak edilen bir sorudur.

Enpara kredi kartı detaylarına bakmak için tıklayınız.

Öğrencilerin Kredi Alabileceği Kurumlar

Öğrencilere kredi veren kurumlar, onların eğitim hayatlarına destek olmak ve harçlıklarını çıkarmalarına yardımcı olmak isteyen kurumlardır. Öğrencilerin ilk tercihi tabii ki her zaman burslar olmaktadır. Birçok holding, kişi, okul ve kurum ihtiyacı olan öğrencilere geri ödemesiz burs hizmetleri verir. Bu burslardan yararlanamayan öğrenciler de geri ödemeli kredilere yönelmektedir. Yine birçok kurum kredi hizmeti de verir. Kurumların yanı sıra bankalar da öğrenciler için Eğitim ve Öğrenci Kredisi başlıkları altında bireysel ihtiyaç kredileri sunmaktadır. Ülkemizde özellikle üniversite öğrencileri için en fazla tercih edilen burs ve kredi kurumu KYK’dır. Kredi ve yurtlar Kurumu olarak da bilinen bu kurum, Türkiye’de resmi olarak hizmet veren ve en çok tercih edilen kredi alma kurumudur.

KYK Öğrenim Kredisi Hakkında Bilgi

Sigortası olan öğrenciler için KYK kredi vermektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan kredi ve burs alabilmek için mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ve bu ülkede bir üniversitede öğrenci olmanız gerekmektedir. Lisans öğrencileri, Ön Lisans öğrencileri ve Yüksek Lisans öğrencileri bu kredilerden yararlanabilir. Bir öğrenci eğer burs alıyorsa aynı zamanda kredi de alamaz. Ayrıca birden fazla kurumdan da burs almanız mümkün değildir. Kredi için de aynı durum bazen geçerli olmaktadır. Bu krediler, okuduğunuz sürece (okuduğunuz bölümün resmi öğrenim yılı süresince) size karşılıksız olarak verilir. Yani okurken herhangi bir ödeme yapmazsınız. Okul bittikten sonra size verilen süre içerisinde iş bulmanız ve sigortanız olması durumunda ödemeniz başlar. Verilen süre içerisinde iş bulmasanız dahi ödemeleriniz istenecektir. Yine ödemeleri de peşin olarak ya da aylık taksitlerle yapabilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Öğrenci Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sigortası Olan Öğrenci ve KYK Kredisi

Sigortası olan öğrencilere kredi verilir mi sorusundan önce belirtelim ki bu öğrenciler de kurumlardan kredi çekmek ve okurken harçlıklarını buradan çıkarmak istemektedir. Bir öğrencinin sigortası olması her zaman onun düzenli bir geliri olduğu anlamına gelmez ve okurken masraflarını karşılamak için bu kredilerden yararlanmak ister. Burs seçeneği biraz daha sınırlı bir seçenektir, eğer düzenli bir geliriniz varsa KYK’dan burs çıkma olasılığı çok düşüktür. Fakat kredi, zaten her halükârda geri ödeneceği için bu tarz sınırlamalar yapmaz. Yani sigortası olan ve hatta çalışan öğrenciler de Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan kredi çekebilme hakkına sahiptir. Sigorta başlangıcınızın olması, devam eden bir işinizin olması ve düzenli bir maaşınızın olması okurken KYK’dan kredi çekmenize engel değildir.

Hangi Durumlarda KYK Kredisi Alınamaz?

Sigortası olan öğrenci krediden yararlanabilir, fakat bazı durumlarda krediden yararlanmama ya da kredi kesilme durumları da söz konusu olmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Sigortası olan öğrenci kredi alabilir, fakat asgari ücretin üzerinde çalışıyor, ya da yüksek maaşlı bir düzenli geliriniz varsa KYK’nın size kredi vermeme ihtimali yüksektir.
 • Kredi alabilmek için mutlaka eğitim hayatınıza devam etmeniz gerekir. Okulu bırakmak ya da ara vermek kredinizin de iptal olacağı anlamına gelmektedir.
 • Başarısız olan öğrencinin de kredisi kesilebilir.
 • Okuldan disiplin yoluyla uzaklaştırılmak ya da atılmak kredinizin iptaline yol açar.

Burada bizim konumuzla en ilgili olan ilk maddedir. Dediğimiz kredi sigortanızın olması kredi almaya engel değildir. Eğer asgari ücretin altında çalışıyorsanız Kredi ve yurtlar Kurumu size kredi verebilir. Fakat kesin değildir. Asgari ücretin üstüne ise verilmeme ihtimali çok yüksektir. Yarı zamanlı çalışan öğrenciler genel olarak bu burs ve kredilerden yararlanabilir. Tam zamanlı işlerde de maaşınız önem gösterir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Yapı Kredi Öğrenci Kredisi

Krediyi Aldıktan Sonra İşe Başlamak

Sigortası başlayan öğrenciler kredi imkanlarından yararlanmaya devam edebilir mi sorusu da akıllardaki bir sorudur. Bunun da cevabı aslında yukarıda verdiğimiz gibidir. Diyelim ki bir süredir Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan kredi alıyorsunuz ve işe başladınız. Eğer sigortalı bir iş değilse ve aldığınız maaş da asgarinin altındaysa bu sizin için bir sorun teşkil etmeyecektir. Ama eğer sigortalı bir iş ise, işe başladığınızda sigorta girişiniz de yapılır. Bunu da E-Devlet üzerinden Kredi ve Yurtlar Kurumu görecektir. Bu noktada aldığınız maaş önem gösterir. Yukarıda söylediğimiz gibi yüksek, yani asgarinin üstünde bir maaş almaya başladıysanız kredinizin kesilme olasılığı yüksektir. Eğer krediniz kesilirse şimdiye kadar aldığınız kredi tutarını yine de Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ödemekle yükümlüsünüzdür.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan Nasıl Kredi Alınır?

Sigortası olan öğrenci kredi alabilecek durumda ise, yani bahsettiğimiz maaş durumu kredi için tamamsa başvuru yapabilir. Yine de olumlu ya da olumsuz olacağı gelecek cevapla belli olacaktır. Her yıl yalnızca 1 kere Kredi ve yurtlar Kurumu burs ve kredi başvuruları açmaktadır. Bu başvuruları KYK’nın kendi resmi sitesinden yaparsınız. Genelde Eylül – Ekim gibi okul başlarında başvurular açılır. Başvurular açıldığı zaman oldukça uzun bir başvuru formunu doldurmanız istenir. Burada sizin, okulunuzun ve ailenizin oldukça detaylı bilgilerini girersiniz. Tüm bu bilgiler doğru ve tam olmak zorundadır. Zaten çoğu bilgi E-Devlet üzerinde de olduğu için ortaya çıkması zor olmayacaktır. Bu sebeple doğru bilgileri girmeniz, kredinizin çıkma ihtimalini de arttırır.

KYK’dan Alınan Kredinin Geri Ödenmesi

Sigortası olan kredi çeken öğrenciler, resmi olarak bölümlerinin biteceği son güne kadar kredi alabilirler. Okulu uzatmaları takdirde kredi verilmeye devam edilmez. Okul bittikten belli bir süre sonra kredilerinizi ödemeye başlamanız gerekir. Bu ödemeleri dilerseniz peşin bir şekilde yapabilirsiniz. Peşin ödemelerde bir indirim de söz konusudur. Ya da krediyi aldığınız zamandaki gibi taksitle ödeme yapma imkânınız da vardır. Bu da bankayla belirleyeceğiniz takstileme planı ile olacaktır. İlk kredi alacağınız zaman belli bir miktar paranın altında imza atarsınız. Mezun olduktan sonra ödeyeceğiniz kredi tutarı değişmeyecek, o tutarı ödeyeceksiniz. Kredi çekerken de, öderken de muhatap olacağınız banka Ziraat Bankası’dır. Ayrıca kredi ödememe ya da geciktirme durumunda da bu banka ve KYK tarafından takibe alınırsınız.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  KYK Borç Ödeme

İş Bankası öğrenciye kredi imkanı için buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Sigortası Olan Öğrencilere Diğer Kredi Önerileri

Sigortası olan ve çalışan öğrencilere kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Aslına bakıldığı zaman bankalar öğrencilere kredi verirken onlardan gelirlerini belirleyecek belgeler isterler. Yani sizin sigortalı çalışıyor oluşunuz, bankalardan kredi çekmek için bir avantajdır. Herhangi bir geliri olmayan öğrenciler için bankalardan kredi çekmek çok zorken, siz düzenli maaşınızı gösteren belgeler ya da sigorta belgeleriniz ile bankalara gidebilir. Onların bireysel ihtiyaç kredilerinden, öğrenci ve eğitim kredilerinden yararlanabilirsiniz. Sigortası olan öğrenci kredi fırsatı sunan bazı bankalar şunlardır:

 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Enpara
 • Aktifbank
 • Halkbank
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Denizbank

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ