Genel

Sağlık Teknikeri Maaşı 2020

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Sağlık personeli alımı için yayımlanan ilanların sayısında son aylarda artış yaşanmıştır. Özellikle Sağlık Bakanlığı açıklamaları, pek çok bireyin gözünü yayımlanacak yeni ilanlara çevirmesine neden olmuştur. Bu bağlamda sağlık sektöründe sağlık teknikeri alımına yönelik ilanlar da yapılmaktadır. Hem bakanlık personeli hem de üniversitelerde teknikler olarak görev alınması mümkündür. Ayrıca sağlık teknikeri maaşı da pek çok kadroya göre kıyaslandığında iyi rakamlardan oluşmaktadır. Bu nedenden ötürü ilanların yayımlanmasından sonra bu alana yapılan başvuruların sayısı oldukça fazla olmaktadır. Peki, yaşanan son gelişmeler neticesinde sağlık teknikeri maaş 2020 yılında ne olmuştur ve sağlık teknikeri tam olarak nedir?

Sağlık Teknikeri Nedir?

Sağlık Bakanlığı personel alımı, sağlık teknikerinin ne iş yaptığına yönelik soruları akıllara getirmiştir. Öncelikle sağlık teknikeri olabilmek için gerekli olan okulların ön lisans programlarının tamamlanmış olması gerekmektedir. Acil Yardım Teknikerliği, Ambulans ve Acil Yardım ya da Acil Bakım Teknikerliği bitirilmesi gereken okullara örnek olarak gösterilebilmektedir.  Mezun olunmasından sonra elde edilen unvan kapsamında bakanlığa bağlı olan pek çok yerde görev alınabilmektedir. Üniversite hastaneleri, devlet hastaneleri, sağlık merkezleri ya da acil servisler sağlık teknikeri olarak görev alınabilecek yerler arasındadır. Sağlık teknikeri maaşı ise özellikle devlet kadrolarındaki kıdeme, hangi kadroda bulunduğuna göre değişim göstermektedir.

Sağlık Teknikeri Maaşı Ne Kadar?

Sağlık teknikeri maaşı 2020 ya da sağlık memuru maaşı belli kıstasların göz önüne alınmasından sonra net rakamlar vermektedir. Devlet kadrolarında görev alınması halinde kişilerin evli olup olmamaları, evlilerse çocuklarının bulunup bulunmaması, eşlerin çalışıp çalışmaması ya da kıdem maaşların rakamlarının değişimi olarak boy göstermektedir. Ancak yine de belli kadrolar için rakam vermek mümkündür. Sağlık teknikeri maaşı 2020 yılında yeni göreve başlayacak bir personelde 3 843 TL olarak görünmektedir. Verilen maaş tutarı 10/2 kademesinde olan memurlar için geçerlidir. Tüm devlet kadrolarında olduğu gibi sağlık teknikeri kadrosunda da kıdem, dereceyi ve maaş tutarını artırmaktadır. Sağlık teknikeri maaş hesaplama sistemlerinde otuz yıl gibi bir hizmet hayatı olan personellere 4 992 TL üzerinde maaş verilmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  KYK Kredi Başvurusu

Sağlık Teknikeri Döner Sermaye Ne Kadar?

Sağlık teknikeri maaşını sene içerisinde ek ödemeler sayesinde de yükselmektedir. Bu yükselmeler sağlık sektöründe ek ödemeler yerine döner sermeye olarak nitelendirilmektedir. Seneden seneye güncellenen döner sermeye rakamlarının belli olmasında personellerin dereceleri önemli yer tutmaktadır. Çünkü dereceler yüzde kaç ek ödeme alınacağını göstermektedir. Sağlık teknikeri maaş hesaplamalarına bakıldığında 2020 yılı itibari ile tüm derecelerin 1000TL üzerinde döner sermaye alacağını söylemek mümkündür. Kesinleşen rakamlar;

  • 1/4 kıdemli 25 yıl üstü sağlık teknikerleri en yüksek maaşı alıyorlar ve bu ücret 4.992TL
  • 10/2 kıdemli yeni başlayan sağlık teknikerleri de 4.304TL ücret almaktadır.
  • Kıdem ve hizmet süreleri de yukarıda ki iki maaş arasında değişiklik gösterir.

Diğer yazımız olan ebe maaşları 2020 yılında ne kadar olacak? sorusunu bu yazımızda


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu