Öğrenci Kredi

Öğrencilerin Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Öğrencilerin Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Öğrenci kredi notunun nasıl yükseleceği sıklıkla araştırılmaktadır. Çünkü öğrencilere özel kredi kartı ve kredi kampanyaları çoğalmakta, başvuruları olumsuz sonuçlanan öğrenciler bu sıkıntıyı nasıl aşacaklarını merak etmektedir. Bu konuda öncelikli olarak belirtilmesi gereken şey şudur: Sadece banka kartına sahip olmak kredi notunun yükselmesi ya da düşmesi için yeterli değildir. Kredi notu, bankalar krediye sahip ürünlerinin kullanılmasıyla oluşur. Bu sebeple başvurunuz; kredi kartınız, kredili mevduat hesabınız ya da krediniz olmadığı halde olumsuz sonuçlanmışsa, bunun nedeni kredi notunuzun düşük olması değildir. Kredi notunuz, bu ürünlerin kullanımı sonucunda oluşur. Bu ürünlerin hiçbiri kullanmayan kişilerin kredi notu yoktur ve sistemde bu şekilde gözükmektedir. Öğrencilerin kredi notu genel olarak üniversiteye yeni geçtiklerinde bulunmamaktadır. Çünkü kredi kartları ve krediler 18 yaşını doldurmuş üniversite öğrencileri için hazırlanmıştır. Bununla birlikte eğer kredi notunuz düşük olduğu için başvurularınız reddedilmişse; mevcut ödemeleri düzenli yapmak, yükselmeden yeni kredi başvurularında bulunmamak, kredi kartı ve kredi ödemelerini geciktirmemek gibi dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Sitemiz içerisinden VGM Burs başvurularına bakabilirsiniz.

Öğrencilerin Kredi Notu Hesaplaması

Kredi notu hesaplaması için, banka müşterilerinin bilgileri Kredi Kayıt Bürosu’nda toplanmaktadır. Daha sonra müşterinin hizmet kullanımı, finansal hayatı, geri ödemeleri gibi parametreler kullanan Findeks, kredi notunu belirlemektedir. Kredi notu, sabit bir not değildir. Zaman içinde yükselip düşebilmektedir. Kredi notu, 1-1900 puan aralığında belirlenmektedir. Bu puan aralığında;

 • 1-699 puan aralığı en riskli,
 • 700-1099 puan aralığı orta riskli,
 • 1100-1499 puan aralığı az riskli,
 • 1500-1699 puan aralığı iyi,
 • 1700-1900 puan aralığı çok iyi olarak sınıflandırılmaktadır.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Öğrenci Kredi Kartı Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi notu belirlemesi için; kredi kartı, kredi, kredili mevduat hesabı gibi bankanın size kredi sunduğu ürünlerini kullanmış olmak gerekmektedir. Eğer hiç kredili ürün kullanılmamışsa, kredi notu “0”dır.

İdeal Kredi Notu

İdeal kredi notu, bankacılık işlemlerinizi dilediğiniz gibi gerçekleştirebilmeniz için önem arz etmektedir. Çünkü düşük kredi notu, bankalar üzerindeki profilinizi sarsar ve kredi çekme gibi işlemleri gerçekleştirmenizde sıkıntı yaşatır. Öğrencilerin kredi notunun da yüksek olması, bu açıdan önemlidir. Çünkü pek çok öğrenci; kredi kartı, ihtiyaç kredisi gibi ek finansmanlara ihtiyaç duyabilmektedir. Bu bakımdan kredi notu için öngörülen grupları inceleyecek olursak, bankalar en riskli gruba kredi vermemektedir. Orta riskli grupta yer alan 700-900 arası puan grubunun da genellikle kredi başvuruları veya kredi kartı limiti arttırma işlemleri olumsuz sonuçlandırılmaktadır. Bankaların kredi başvurularına olumlu yanıt verdiği ideal puan aralığı, 1200 puan ve üstüdür.

Kredi Notunu Düşüren Durumlar

Kredi notunun neden düştüğüne gelecek olursak, esasında bunun bir değil birden çok nedeni bulunmaktadır. Kredi notu bankaların, kredi ve kredi kartı gibi başvuruları olumsuz yanıtlamasının tek nedeni olmasa da, başvuru sonuçlandırılırken büyük oranda göz önünde bulundurduğu bir kriterdir. Çünkü kabaca bir tabirle kredi notu için, bankaların gözündeki güvenilirliğiniz diyebiliriz. Bu sebeple kredi notunu düşürmekten kaçınmakta fayda bulunmaktadır. Kredi notunu düşüren bazı etkenler şunlardır:

 • Ödemelerinizde düzensizlik olması kredi notunu oldukça olumsuz etkilemektedir. Kredili mevduat hesabı, kredi kartı veya bankadan kullanmış olduğunuz kredinin ödemelerini düzensiz yapmak, finansal olarak güvenilirliğinizi zedelemekte ve kredi notunuzu düşürmektedir. Bu sebeple öğrenci kredi kartı ve eğitim kredisi gibi öğrenciye özel ürünleri de küçümsememek, ödemelerde düzenli olmaya dikkat etmek gerekmektedir.
 • Aylık gelir- borç durumu dengesi kredi notunu etkileyen bir başka parametredir. Kredi notunun olumsuz olarak etkilenmemesi için, aylık geliriniz ve borç durumunuz arasında bir denge kurulmuş olması önemlidir.
 • Kredi çekmek, çekildiği dönemde kredi notunuzda olumsuz bir etkiye sebep olmaktadır. Çünkü henüz ödemelerde istikrar göstereceğiniz belli değildir. Bununla birlikte ödendikçe kredi notunuz da hızla yükselir.
 • Olumsuz sonuçlanan başvurular kredi notunu olumsuz etkilemektedir.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Öğrenci Kredi Kartı Kredi Notunu Etkiler Mi?

Öğrencilerin Kredi Notu Yükseltme

Öğrenciler için kredi notunu yükseltme konusunda izlenmesi gereken birkaç önemli adım bulunmaktadır. Kredi notunu yükseltmek için atılması gereken adımlar ve dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Öncelikle yapmanız gereken şey mevcut kredi kartınızın tüm borcunu ödedikten sonra kullanıma kapatmak değildir. Borcunuzu ödemeniz elbette kredi notunuzu yükseltir. Fakat bankacılık işlemlerine aktif devam etmek daha avantajlıdır. Yani yapmanız gereken aktif olarak kullanmaya devam etmektir.
 • Kredi kartı, kredi gibi ürünlerin ödemelerini düzenli yapmak oldukça önemlidir.
 • Bu ödemeleri yaparken bankanın sizin için öngördüğü ödeme tarihlerini aksatmamalısınız. Ödemelerinizi geciktirmek kredi notuna olumsuz yansımaktadır. Bu açıdan bankaların belirlediği son ödeme tarihini geçirmemek gerekmektedir. Ödemenizi 1 gün dahi geç yapmanız kredi notunuzu düşürmektedir. Bu düşüş değişmekle birlikte 200 puana kadar çıkmaktadır.
 • Kredi notunuz riskli bir noktadaysa, devamlı olarak kredi başvurusu yapmamak gerekmektedir. Çünkü olumsuz sonuçlanan başvurular, kredi notunuzu da olumsuz etkiler.
 • Para giriş ve çıkışları kredi notunu yükseltmektedir. Bu sebeple parasal işlemlerinizi bankalar aracılığıyla yapmakta fayda bulunmaktadır.
 • Ayrıca otomatik fatura ödeme talimatı vermek gibi işlemler de kredi notunu olumlu etkilemektedir.

Kredi Notu Yükselme Süresi

Kredi notunun ne kadar zamanda yükseleceği, kredi notu risk altına giren ve bu durumdan kurtulmak isteyenler için yanıtlanması gereken bir diğer sorudur. Gerek ödeme düzensizliğiniz gerekse borç durumunuzun artmış olması kredi notunuzu zamanla düşürebilmektedir. Bankalara karşı finansal sorumluluklarını yerine getiren müşteriler, kredi notuna bu durumun ne zaman yansıtılacağını merak etmektedir. Müşterilerin kredi notu, belirli aralıklarla yeniden hesaplanmaktadır. Genellikle oluşturduğunuz olumlu profil, 1-6 ay arası kredi notunuza yansıtılmaktadır. Eğer kredi notunuz çok düşükse, bu süre 2 yıla kadar çıkmaktadır.

TEV burs başvuruları hakkında detay için tıklayınız.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Öğrenci Kredi Kartı Kredi Notunu Etkiler Mi?

Öğrenci Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunu öğrenmek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birisi, bankaya başvurmaktır. Bankanıza başvurarak kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Bir diğer yol, Findeks’tir. Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bazı bankaların web sitesi üzerinden de kredi notu sorgulaması yapılabilmektedir.

Yüksek Kredi Notu Avantajları

Kredi notunuzun yüksek olması, finansal işlemlerinde sizin için oldukça avantajlıdır. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa, güvenirliğiniz o kadar artmaktadır. Çünkü yüksek kredi notu demek, finansal sorumluluklarını yerine getiren bir müşteri demektir. Kredi notunuzun yüksek olmasının size sağlayacağı bazı avantajlar:

 • Daha yüksek limitli kredi kartı
 • Bankaların sizin için oluşturacağı avantajlı teklifler
 • Daha iyi bir hizmet
 • Düşük faiz oranları ve daha uzun süreli vade imkanı

Elbette bütün bunlar için önemli olan tek şey kredi notunuz değildir. Bunun yanında gelir durumunuz gibi farklı parametreler de gözden geçirilmektedir. Fakat kredi notu kesinlikle büyük önem arz etmektedir.

Öğrenciye Kolay Kredi Veren Bankalar

Öğrencilere kredi veren bankalar,  oldukça önemlidir. Çünkü öğrencilerin kredi notunu yükseltmek istemesinin en temel sebeplerinden birisi nakit sıkışıklığı içine girmeleri fakat kredi çekememeleridir. Bankalar eğitim görürken sıkışıklık çeken öğrenciler için eğitim kredisi hazırlamıştır. Bunun yanında gelire sahip öğrenciler ihtiyaç kredisi de kullanabilmektedir.  Öğrencilerin kredi notunu yükselttikten sonra kredi çekmek için başvurabileceği bankalar şunlardır:

 1. Denizbank
 2. Akbank
 3. Ziraat Bankası
 4. Halkbank
 5. İş Bankası
 6. Fibabanka
 7. Şekerbak

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. hemen kredi için başvur dedi ki:

  kayıtlı bir finans kurumuyuz ve amacımız, ilgilenen bireylere ve kurumsal organlara arzu ettikleri kredileri almalarında yardımcı olmak. size finansal olarak yardımcı olabiliriz. bugün bizimle iletişime geçin ve ne kadar krediye ihtiyacınız olduğunu söyleyin. e-postaya mutlaka katılmalısınız: socialfundltd@gmail.com

BİR YORUM YAZ