Öğrenci İş İmkanları

Öğrenciler İçin Youtube Üzerinden Para Kazanmak

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Youtube, 2012 yılında Google tarafından satın alındıktan sonra üzerinde yapılan en büyük radikal değişiklik şüphesiz ki kullanıcılarına para kazanma seçeneğini sunmuş olmasıydı. Bu özellik ilk olarak kendi ülkesinde kurulduğundan ve protokollerin daha hızlı ilerlemesinden ötürü Amerika tarafında yapıldı. Sonralar da ise yavaş yavaş önce Avrupa, Asya ve akabinde tüm dünyaya yayılmaya başladı. Öyle büyük bir furyaydı ki o zamana kadar Youtube u hiç tanımayan, dikkate değer bulmayan herkes bir anda Youtube üzerinden yayın yapmaya başladılar.

Youtube para kazanma özelliğini Türkiye’ye 2013 yılının sonlarına doğru açtı. İlk para kazanma seçeneği geldiğin de ise ülkemizde maalesef kimse bilmiyordu ve bilgi kirliliği oldukça fazlaydı. Sonralardan oluşturulan sosyal kanallar yardımı ile bir çok insan bilgi sahibi oldu. Ve artık youtuberlık diye bir meslek dahi var.

Peki Youtube’dan Nasıl Para Kazanırım?

Bu web sitesinin temel mantığı video yayınlamaktadır. Dolayısı ile kullanıcılar bu sitede sadece video izleyebiliyorlar. Sizler de eğer kendinize ait özgün fikirli videolara sahipseniz Youtube mecrasına video yükleyerek eğer izlenebilirsiniz iyi paralar kazanabilirsiniz. Her oluşturulan kanalın Dashboard yani kontrol paneli bulunmaktadır. Bu kontrol paneli üzerinden inanılmaz istatistiklere ulaşabilirsiniz. Mesela kaç kişi bugün izledi, hangi ülkeden hangi ilden izledi, kaç dk izledi, yaş gibi bir sürü demografik bilgilere Youtube üzerinden ulaşabilirsiniz. Aynı zaman da kontrol panelinize gelen yorumları, giden ve gelen abone sayısı gibi detaylara da ulaşabilirsiniz.

Youtube’da Para Kazanmanın Püf Noktaları

Tüm bu istatistik verilerinin yanı sıra ise kontrol paneliniz üzerinden o ay, hafta ve gün de ne kadar kazandığınızı an be an görebiliyorsunuz. Para kazanma sekmesi üzerinden hangi videonun daha çok para kazandırdığını görebilir hatta yoğunluğunuzu o video kategorisi üzerine vererek mevcut durumunuzdan cok daha fazla ek gelir elde edebilirsiniz. Aynı zaman da telif sorunları da Youtube üzerinden mevcuttur. Zira dünyanın en çok ziyaret edilen 2. Websitesi olduğundan ötürü bir çok kurum ve kuruluşlar bu mecrada kendilerine ait olan videoları 3. Bir kişi tarafından yayınlanmasını hatta izinsiz yayınlanmasını kabul etmemektedir ve telif hakkını kullanmaktadır.

Bir Youtube kanalı 3 defa telif yerse maalesef o kanal kapatılmaktadır. Dolayısı ile eğer Youtube kanalı oluşturacaksınız mutlaka telifsiz bir içeriğiniz olduğundan aynı zaman da ekleyeceğiniz müziklerinde yine halka açık sonradan telif yemeyen müzikler olduğundan mutlaka emin olun. Özellikle şu durum çok sık görülmeye başlanmıştır. 3. Bir kişi Youtube videosu üretiyor ilk başlarda hiç telif gelmiyor fakat videoları tuttuktan sonra telif yağmuru geliyor. Bunun tek sebebi vardır eser sahibi yani telifi atan kanal o videoda yayınlanan reklam gelirlerine erişebilir. Yani reklam gösterilmeye devam eder ama bütün para asıl sahibe gider. Bu yüzden sizde kanal oluşturacağınız zaman dikkatli olmalısınız.

Youtube Gelir Artırma Yöntemleri

Youtube sektörüne girdikten sonra geriye sadece kazanacağınız miktarı gün geçtikçe artırmak kalıyor. Öncelikle kanalınızda hangi konuyu işliyorsanız rakip kanalları incelemeniz gerekiyor. O kanallar hangi konularda video çekiyorsa siz onlardan daha güzel ve daha ayrıntılı videolar çekerek onların önüne geçmelisiniz. Bu şekilde kanalınıza giren kişi artacağından kazanacağınız rakamda artacaktır. Bunun dışında çeşitli kanallarla anlaşma yaparak karşılıklı tanıtım yapın. Bu şekilde başka sektörlerden kişilerde sizi tanıyacak ve kanalınızı abone olacaktır. Abone sayınız artıkça videolarınız yaygınlaşacak ve izlenme sayınız artacağı için aylık kazancınızda artacaktır.

 

 


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu