Öğrenci Kredi

Öğrenciler İçin Popüler Ön Ödemeli Kartlar

Öğrenciler İçin Popüler Ön Ödemeli Kartlar

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Öğrenciler arasında ön ödemeli kartlara ilgi her geçen gün artıyor. Ön ödemeli kartlardan ininal ve papara öne çıkan fiziksel kartlar. Aslında tüm bankalar, banka hesabına bağlı kart verebiliyorlar fakat bazı banka kartlarıyla internetten alışveriş, oyun ödemeleri vb. işlemler yapılamıyor. Ayrıca banka hesabı açmanın zorlukları ve prosedürleri ve 18 yaş sınırı nedeniyle nedeniyle özellikle 18 yaşın altındaki gençler arasında ön ödemeli kartların oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz. Ön ödemeli kartlar bir miktar paranın yatırılması sonrasında alışveriş yapılması veya kart numarası ile internet üzerinden ödemelerin online yapılması için kullanılıyor.

Ön ödemeli kartlardan en popüler olanları ininal kart ve papara card’ı inceleyelim.

Papara Card

Papara Card, 13 yaş ve üzerinde alınabiliyor. ATM’lerin kartsız işlem menülerinden papara hesabına para yüklenebiliyor. Papara’nın 15 bankadaki hesabına 7/24 havale ile para yüklenebiliyor. Kredi kartı ve bitcoin ile Papara hesabına para yükleyebilmesi için çalışma yapıldığı ifade ediliyor. Papara hesabındaki para, Papara Card’la herhangi bir bankanın ATM’sinden 7/24 nakit olarak çekilebiliyor. Papara Card, POS cihazı olan bütün iş yerlerinde ve internet alışverişlerinde kullanabiliyor.

Papara Card başvurusu nasıl yapılıyor?

Papara Card sahibi olabilmek için ücretsiz bir Papara hesabı açılması gerekiyor. Hesaba giriş yaptıktan sonra Papara Card sayfasından Başvuru Yap seçeneğine tıklanıp, kartın gönderileceği adres yazılarak kart başvurusu onaylanmalı. Papara kartı basılıp 4-7 iş günü içerisinde adrese kurye ile teslim ediliyor. Kart ile birlikte gönderilen sözleşmenin imzalanması gerekiyor.

Kartın teslim alındıktan sonra Papara hesabına giriş yapılıp aktif hale getirilmesi gerekli.

Papara Card işlem ücretleri ne kadar?

Papara Card başvuru ücreti 9,90 TL, aylık kart ücreti ise 1 TL. Aylık kart ücreti yalnızca kartın kullandığı aylarda alınıyor. Kartın kullanılmadığı aylar için ücret alınmıyor. Her ay yapılan ilk işlem ile birlikte kart ücreti Papara hesabına yansıyor. (ATM’den bakiye sorgulama işlemlerinde 0,25 TL, yurt içi para çekim işlemlerinde %1,15 + 1 TL, yurt dışı 500 TL’ye kadar olan para çekim işlemlerinde 5,00 TL, yurt dışı 500 TL üzerindeki işlemlerinde %1 TL ücret alınıyor.

İninal Kart

İninal karta 12 yaş ve üzerindekiler sahip olabiliyor. PTT’den yapılacak işlemlerde yaş sınırı ise 15.

İninal kart Migros, Migros Jet, PTT Şubeleri, D&R, Teknosa, Vatan Bilgisayar, TveK, Kim Market ve bazı gazete bayilerinden alınabiliyor. İninal Kart’a herhangi bir sözleşme ya da form imzalamadan ve bankada hesap açmadan sahip olunabiliyor. İninal kart 5 TL’ye alınabiliyor.

İninal kart, ininal para yükleme noktalarından para yüklenerek kullanılabiliyor, banka ATM’leri, Teknosa, PTT, PTTMatik, Migros, Kipa, Macrocenter, bazı gazete satış noktaları, ParaMara uygulaması ve ING ATM’lerinden yükleme yapılabiliyor, ininal Cüzdan uygulamasından kredi/banka kartı ile yükleme yapılabiliyor. İninal karta, ParaMara uygulamasını kullanarak, tanımlanacak kredi kartından para aktarabiliyor veya EFT ile para gönderilebiliyor. İninal karttan (paparanın aksine) henüz nakit para çekimi yapılamıyor. İninal kartında bakiye varsa her ay 2 TL aylık servis ve kullanım ücreti alınıyor. İçinde para olmayan kartlardan aylık servis ve kullanım ücreti alınmıyor, geçmiş aylara ait servis ve kullanım ücreti tahsil edilmiyor ve kart eksi bakiyeye düşmüyor.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ