Öğrenci Kredi

Öğrenci Kredi Kartı Kredi Notunu Etkiler Mi?

Öğrenci Kredi Kartı Kredi Notunu Etkiler Mi?

Öğrenci kredi kartı kredi notunu etkilemektedir. Bir kredi kartı çeşidi olduğu için, öğrenci kredi kartları ödemeleri kredi notunu hesaplamada doğrudan etkilidir. Öğrenci kredi notu üzerinde etkisi olan en önemli kriter, kredi kartı limitini kullanma oranı ve kredi kartı borcunu ödeme (düzenli/düzensiz, borcun tamamı veya asgari tutar ödeme vb.) alışkanlığıdır.

Öğrenci Kredi Notu Aralığı

Öğrencinin kredi notu aralığı öğretim döneminde ve mezun olduğunda kredi çekebilmesini etkileyen önemli bir kriterdir. Bankalar kişilere kredi verirken kredi notunu diğer kriterlerle (gelir olması, kefil, teminat vb.) birlikte dikkate almaktadır. Bu yüzden kredi çekmeden önce kredi notunun hesaplatılması, düşük kredi notu olanların aralığını yükselttikten sonra başvuru yapması; kredi alma ve istenilen miktarda kredi verilmesinde olumlu geri dönüş ihtimalini artıracaktır.

Kredi notu ayda bir kez E-Devlet üzerinden hesaplatılabilir. Vodafone, Turkcell, Türk Telekom hatları üzerinden T.C. Kimlik Numarası ve doğum yılı yazılarak 1122’ye gönderildiği takdirde 9 TL karşılığında da öğrenilebilir. İnternet üzerinden belli bir ücret karşılığı veya banka şubelerinde hesaplatılabilir. Bu hesaplama sonrasında gelen kredi notu aralıkları:

 • Çok İyi: 1700-1900
 • İyi: 1500-1699
 • Az Riskli: 1300-1499
 • Orta Riskli: 800-1299
 • En Riskli: 1-799

Kredi notunun banka kriterlerinde olması; faiz oranı düşük ve vadesi uzun kredi almada, bankaların seçkin müşterisi olmada, kredi şartları üzerine pazarlık yapabilmede, şahsa özel fırsatlardan yararlanmada ve kaliteli hizmet almada önem teşkil etmektedir.

Sistemimiz içerisinden aidatsız öğrenci kredi kartlarına buradan bakabilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Öğrencilerin Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Öğrenci Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplaması KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından yapılmaktadır ve bu hesaplama yapılırken KKB’ye bağlı bankalar şu kriterlere dikkat etmektedir.

 1. Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları (%30)
 2. Mevcut hesap ve borç durumu (%25)
 3. Yeni kredi açılışları (%20)
 4. Kredi kullanım yoğunluğu (%15)
 5. Diğer unsurlar (%10)

Öğrenci Kredi Notunu Düşüren Etmenler

Öğrenci kredi notunun düşmesinin sebepleri bankaların 5 hesaplama kriterine göre olmaktadır. Bunlar:

Düzensiz yapılan ödemeler: Kredi kartı ve kredi borçlarının bazen ödenip bazen ödenmemesi veya hiç ödenmemesi kredi notunu olumsuz yönde etkiler. 3 ay üst üste borç ödenmediği takdirde kişi yasal takibe girer ve kara listeye alınır.

Eşin kredi borcunun yasal takipte olması: Kişilerin eşlerinin kredi notu ve kredi borç durumu doğrudan etkilemese de eşlerden birinin yasal takibe alınmış borcunun bulunması ve kara listede olması bankalar nezdinde olumsuz bir durumdur. Bu durumdaki kişilere bankalar genelde kredi kullandırmamaktadır.

KMH bakiyenin eksi tutarının zamanında ödenmemesi: Kredili mevduat hesapları veya diğer adıyla artı hesaptan çekilen tutarların zamanında ödenmemesi bir çeşit kredi olduğu için kredi notuna olumsuz etki etmektedir.

Fazla limitte kredi kullanma: Kredi kartındaki doluluk oranı kişinin kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Kredi doluluğu kredi limitine göre ne kadar düşük olursa o kadar iyidir.

Art arda asgari tutar ödemesi yapmak: Doğrudan olmasa da borcun tamamının ödenmemesinden dolayı bir sonraki aya borç uzaması vadesi uzayan bir borç gibi düşünüldüğünden kredi notunun artması gerekenden daha az artmasına sebep olmaktadır.

Kredi ve kredi kartını ilk kez alma: Kişiler kredi kullanmadığında ya da kredi kartı olmadığında KKB’de kayıt bulunmaz. Bu nedenle ilk kez kredi almak veya kredi kartı kullanmaya başlamak borç yükünü artırdığından ilk zamanlar olumsuz yönde etkilese de ödemeler düzenli yapıldıkça kredi notu yükselecektir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Öğrencilerin Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Banka ürünlerini az kullanmak: Kredi kartı, kredi, KMH’nin kullanılmaması kişiler hakkında veri toplanmasının yeterli olmamasından ötürü risk taşımaktadır. Bu nedenle kredi notunu olumsuz etkilemektedir.

Hesapta birikim yapamamak: Doğrudan etki etmese de gerekenden az kredi artışına sebep olmaktadır.

Kefil olma hali: Başka kişilerin borcunun tamamından sorumlu olunacağından gelir riske girmektedir ve bu durum kredi notunu düşürmektedir. Kişiler taksitlerini ödemediği takdirde bu düşüş hızlı bir şekilde olmaktadır.

Fatura ödemelerinde gecikme: ABD’den ülkemiz sistemine alınmış bir uygulama olup fatura ödemesi olmayan ve geciken kişilerin kredi notu düşmektedir.

Artan taksit ödemeleri: Her ay artan taksit ödemeleri gelirde daha fazla yer kaplayacağı için kredi notu olumsuz etkilenmektedir.

Vergi borcu bulunması: Kişilerin motorlu taşıtlar vb. vergi ödemelerinin gecikmesi veya yapılmaması kredi notunu düşürmektedir.

Sabit gelir olmaması: Doğrudan olmamakla birlikte gereğinden az artmasına sebep olarak kredi notunu düşürmektedir.

Sigorta kaydı bulunmamak: Kişilerin düzenli geliri olsa dahi işten ayrılma durumlarında devlet desteklerinden (işsizlik maaşı) faydalanamamaları kredi borçlarını riske soktuğundan, sigorta kaydı bulunmayanların kredi notu otomatik düşmektedir.

Yeni mezun olma: Okumakta olan üniversiteli gençler mezun olduktan sonra yaşlarını doldurduysa veli himayesinden çıktıkları ve kredi kartı borçlarından kendileri mükellef oldukları için otomatik olarak kredi notu düşmektedir.

İdari takibe alınmak: Borcun 3 ay art arda ödenmemesi idari takibe girmek ve kara listeye alınmak demektir. Kara listede olan kişilerin kredi notu ciddi anlamda düşmektedir.

Yukarıda sayılanlardan harici olarak ödemede risk taşıyan her durum kredi notunu düşürecektir.

Öğrenci Kredi Kartı Borcu Yapılandırmanın Kredi Notuna Etkisi

Öğrencinin kart borcunu yapılandırmasının kredi notuna etkisi yapılandırma şekline göre değişmektedir. Ödemekte güçlük çekildiği durumlarda gelire göre yeniden ödeme oluşturmak veya kredi borç transferi ile kredi kartı borçlarını kapatmak öğrenci kredi notu üzerinde olumsuz etki yapmamakta, aksine düzenli ödemelerle yükseltmektedir; fakat 72 ay gibi uzun vadelere böldürmek kredi notunu düşürebilmektedir. Banka personeli ile detaylar üzerine tartışmak gerekmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Öğrencilerin Kredi Notu Nasıl Yükselir?

VGM burs başvurusu için buraya tıklayınız.

KYK Öğrenim Kredisi Kredi Notunu Etkiler mi?

KYK’dan alınan eğitim kredisinin kredi notu üzerinde etkisi olmamaktadır. Ödenmeyen KYK borcu vergi dairesine yönlendirilmektedir; fakat vergi mükellefi olup da ödenmeyen bir borç olmadığı için risk raporunda görünmez ve kredi notunu etkilemez.

Kredi Notunu Etkileyen Borçlar Nelerdir

Kredi notunda etkisi olan borçlar kişilerin vergilerini ödemekle yükümlü olduğu borçlardır. Bu borçların düzenli ödenmesi risk raporunda olumlu bir sonuç getirirken, ödenmemesi olumsuz kredi notu gözlenmesine sebep olmaktadır. Bunlar:

 • Bireysel ve kurumsal kredi borçları
 • Kredi kartı borçları
 • Artı para (KMH) borçları
 • Kişinin adına tahsis edilmiş fatura (elektrik, su, doğalgaz, telefon vb.) borcu
 • Kişinin şahsında bulunan vergi veya motorlu taşıt vergileri
 • Ödenmemiş (gecikme cezası, trafik cezası vb.) ceza borçları
 • Kefil olunmuş kredi borçları

Öğrenci Kredi Notu Yükseltme

Öğrenci kredi notunu artırmak için yapılacaklar şunlardır:

 • Her türlü borç ödemesini düzenli yapmak
 • Kredi borçları için en azından asgari tutar yatırmak
 • Limit doluluk oranını yüksek tutmak
 • Hesapları kapatmadan kullanmaya devam etmek
 • Vadesi kısa ve düşük limitli kredi alma
 • Vadesiz hesapta aktif hareketlilik yaratmak
 • Bankalarda birikim bulundurmak
 • Birden fazla bankaya kredi başvurusu yapmamak
 • Bankacılık ürünlerini düzenli kullanmak (kredi, kredi kartı, vb.)
 • Az sıklıkta kredi çekmek
 • Ödemekte zorluk çekilen borçları uygun şekilde yapılandırmak
 • Farklı bankalarda bulunan ve gelirde fazla ağırlık yapan birden fazla borcu tek bir bankada birleştirmek

Öğrenci Kredi Kartı ile Kredi Notu Yükseltme

Öğrencilerin kredi kartı ile kredi notunu yükseltmeleri mümkündür. Herhangi bir kredi kartı bulunmayanlar, öncelikle düşük limitli bir kredi kartı edinmeli ve düzenli olarak kullanmalıdır. Kredi kartı üzerinden fatura ödeme talimatları verilmesi öğrenci kredi notu artırmada faydalı olacaktır. Ayrıca kredi borçlarını düzenli ödemek, en azından asgari tutarı süresi geçmeden yatırmak kredi notu açısından önemlidir. Kredi kartı borçlarını tek seferde yatırmak kredi notunu yükseltecektir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ