Öğrenci Kredi

Öğrenci Kredi Başvurusu Ne Zaman?

Öğrenci Kredi Başvurusu Ne Zaman?

Öğrenci kredisinin başvuru süresi kurumlarda değişiklik göstermektedir. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun eğitim kredisi de dahil olmak üzere TEB, İş Bankası, Ziraat Bankası, QNB Finansbank, Akbank, Yapı Kredi Bankası ve Denizbank olmak üzere 7 banka, toplamda 8 kurum öğrenciye özel eğitim kredisi vermektedir. Bu kurumların öğrenci kredi başvuru zamanı kampanya kapsamında olmadığı sürece kısıtlanmamaktadır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı KYK Öğrenci Kredisi Başvuru Zamanı

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın KYK eğitim kredisi başvurusunun zamanı bakanlığın resmî sitesinde duyurulmaktadır. Genel olarak her sene Eylül-Ocak ayları arasında başvuru tarihi belirleyen kurumun başvuruları, internet üzerinden bakanlığın resmî sitesinde yapılmaktadır. Öğrencinin ihtiyacı kapsamında burs veya kredi verilmekte veya koşullar sağlanmadıysa başvurular onaylanmamaktadır.

Lisans, önlisans, önlisans tamamlama ve yüksek lisans (master ve doktora) öğrencileri krediden faydalanmaktadır. Başvurular onaylandığında öğrencilerden E-Devlet üzerinden imzalanan taahhütname (18 yaş üzeri E-Devlet üzerinden kendisi onaylayacak, 18 yaş altı kişilerden anne-baba E-Devlet üzerinden onay ve şahsi onay, anne-babası hayatta olmayan kişilerin vasileri kuruma giderek personel huzurunda imza atacaktır) ve beyan ettilerse öncelik belgeleri istenmektedir. Bu belgeler:

 • Şehit/Gazi çocuğu
 • Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler (Tam teşekküllü Devlet Hastanesi)
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Kurum tarafından araştırılacaktır.)
 • Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Kurum tarafından araştırılacaktır.)
 • Amatör milli sporcular (Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğünden, amatör futbolcular Futbol Federasyonundan teyit edilmektedir.)
 • Anne ve babası vefat edenler (Kurum tarafından Mernis’den alınmaktadır.)
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Sigortası Olan Öğrenci Kredi Alabilir Mi?

Ayrıca sitemizde bulunan burs veren vakıflara buradan bakabilirsiniz.

İş Bankası Öğrenci Kredi Başvuru Zamanı

İş Bankası’ndan alınan eğitim kredisinin başvurusunda süre kısıtlaması yoktur; ancak bu kredi özel okul eğitim tutarlarını öderken kullanıldığı için dönem ücretlendirmeleri esnasında alınabilmektedir. Başka bir amaçla (kırtasiye masrafı, yaşam giderleri vs.) alınamaz. Başvuru esnasında öğrenciden (öğrenci başvurmuşsa gelir teminatı ya da veli kefil olması gerekmektedir) veya veliden istenen belgeler:

 • Başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi aslı ile birlikte fotokopisi (kefil varsa onun bilgileri)
 • Gelir durumu gösterir belge (kefil varsa gelirini gösterir belge)
 • Eğitim tutarını gösteren fatura aslı, öğrenci belgesi veya öğrenci kayıt belgesi

Harici olarak İş’te Üniversiteli kredi kartı olan öğrenciler limitleri dahilinde avans alabilir veya limitleri dahilinde okul ücretlerini ödeyebilirler.

QNB Finansbank Öğrenci Kredi Başvuru Zamanı

QNB Finansbank’ın verdiği öğrenci kredi başvuru zamanı eğitimin başlayıp devam ettiği iki sene (erasmus/yüksek lisans) içerisinde olmaktadır. Bir yıl için 79.000 TL, iki yıl için 118.000 TL kredi anlaşmalı Avrupa kurumlarında eğitim alacak olanlara verilmektedir. Başvuru esnasında herhangi bir teminat gerekmemekte olup; sadece kimlik veya sürücü belgesiyle birlikte okula kabul olunduğuna dair kurumdan onaylı ücretlendirme belgeleri gerekmektedir. Kişilerin eğitim alacakları yerde daha önceden 3 aydan sonra ikamet etmemiş olduklarını kanıtlamaları gerekecektir.

Yapı Kredi Öğrenci Kredi Başvuru Zamanı

Yapı Kredi eğitim kredisinin başvuru süresi kısıtlı olmamakla birlikte eğitim kurumundan alınmış ödeme planı çerçevesinde verilmektedir. Sene içerisinde ödenmemiş okul ücretlendirmesi yoksa kredi başvurusu yapılamaz. 36 ay vade ve kişiye özel belirlenebilen esnek ödeme seçenekleri bulunmaktadır. Başvuruda istenen belgeler:

 1. (Başvuru sahibi öğrenci ya da velisinin; varsa kefilin) nüfus cüzdanı fotokopisi
 2. (Başvuru sahibi öğrencinin ya da velisinin; varsa kefilin) gelir belgesi
  • Ücretli çalışanlar için son maaş bordrosunun fotokopisi
  • Serbest meslek sahipleri için son vergi levhasının fotokopisi
  • Emekliler için maaş cüzdanlarının fotokopisi
  • Kira geliri varsa tapu ve kira kontratı fotokopisi
  • Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi abonelik gerektiren bir hizmete ilişkin olarak işlem tarihinden önceki 3 ay içinde ve adınıza düzenlenmiş bir fatura aslı,
  • Veya son 3 ay içerisinde alınmış İkametgâh belgesi
 3. İlgili eğitim kuruluşunun vereceği kabul mektubu ve ödeme planı
 4. İlgili eğitim kuruluşunun vereceği proforma fatura
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Öğrenci Nasıl Kredi Çeker?

Yapı Kredi’nin TEST hesabı: Öğrenci velilerine ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Taksitli Eğitim Sistemi hesabı açtıran velilerin hesabından, kurum hesabına faturaların tutarları yatırılmakta olup hesapta para bulunmasa bile sistem veli adına ücreti ödemektedir.

*OKUL yazıp aralarında boşluk bırakarak veli T.C. kimlik numarası, okul SMS kodu, okul ücreti ve öğrenci T.C. kimlik numarası bilgilerini 4411’e SMS ile veya okuldan alınan ödeme planı ve Taksitli Eğitim Sistemi (TEST) Başvuru Formunu doldurup imzalayarak Yapı Kredi Şubesi ile ve de kayıt dönemlerinde okulda açılan Yapı Kredi standına başvurarak hizmet almak hesap açtırma başvurusu yapmak mümkündür. Talepler doğrultusunda TEST hesabı limiti değerlendirilerek belirlenir. Bu hesabı açtırmak için süre kısıtlaması olmasa da öğrenci kredi başvuru zamanı sadece okul dönemleri arasında otomatik olarak fatura ödemeleri için olmaktadır.

Denizbank Öğrenci Kredi Başvurusu Zamanı

Denizbank’ın eğitim kredisine başvuru zamanı ödenmemiş fatura olmasına bağlıdır. Bu kredi ile; özel okul, üniversite ve özel kurs ücreti karşılandığı için, kişiye kesilmiş ödemesi olmayan fatura bulunması halinde başvuru alınmaktadır. Banka şubesi üzerinden yapılan başvuru esnasında istenen belgeler:

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Gelir belgesi (maaş bordrosu, maaş yazısı ile başvuranlar için ilave olarak şirketin imza sirküleri, diplomalı serbest meslek sahipleri için 3 yıllık matrahlı vergi levhası)
 • Yerleşim belgesi veya son aya ait resmi fatura örneği
 • Öğrenci kabul belgesi

Bu kredi ile 60 ay vade ve %1,69’dan başlayan faiz imkânı ile 55.000 TL’ye kadar kredi almak mümkündür.

TEB Öğrenci Kredi Başvurusu Zamanı

TEB eğitim kredisi 3 taksit kampanyası başvuru zamanı 1 Ağustos ile 15 Eylül arasıdır. Bu kampanya ile TEB kredi kartı ile ödeme yapan veliler 500-50.000 TL eğitim kurumu ödemelerini ücretsiz olarak 3 taksite bölebilirler. Tek yapılması gereken ödeme öncesinde EGITIM yazıp 4616’ya SMS atmak veya CEPTETEB Mobil Uygulaması üzerinden “Hemen Katıl” yazısına tıklamaktır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Öğrenci Kredi Çekebilir Mi?

Ayrıca herhangi bir teminat istemeyen acil nakit ihtiyaçlarında öğrencilerin veya velilerin de yararlanabileceği Pratik Kredi ile istenilen tarihte 12.500 TL’ye kadar kredi almak 4466 ya T.C. Kimlik Numarası SMS (operatörün uyguladığı ücretlendirme ile) atarak mümkündür. Bu kredi türü için süre kısıtlaması yoktur.

Ayrıca TÜBİTAK bursu bilgi için buraya girebilirsiniz.

Akbank Öğrenci Kredi Başvurusu Zamanı

Akbank’ın eğitim kredisi başvuru zamanı öğrenci kredi kartı ile Anında Kredi kapsamında alınıyorsa herhangi bir kısıtlama olmazken; Okul “Ailem” Birliği kapsamında kurum faturası ödeme amaçlı alınıyorsa, ödenmemiş fatura süresi dahilindedir.

Anında Kredi ile 48 aya varan vade ile krediyi öğrenci alır. Bunun için Akbank öğrenci kredi kartı sahibi olmaları gerekmektedir.

Okul “Ailem” Birliği kapsamında kurum ödemesi için alınan kredi düzenli geliri olan kişilere (veli/öğrenci) verilmektedir. Okul “Ailem” Birliği eğitim kredisi onaylandığı anda okulun hesabına para transfer olur. İstenen belgeler:

 • Kimlik veya sürücü belgesi
 • Gelir belgesi
 • Öğrenci belgesi
 • İkametgâh belgesi
 • Yurtdışı eğitimlerde okula kabul belgesi, öğrenci vizesi, okulun banka hesap numaraları

Ziraat Bankası Öğrenci Kredi Başvurusu Zamanı

Ziraat Bankası’nın eğitim kredisi başvuru süresi eğitim kurumu ödenmemiş fatura kapsamındadır. Okul, üniversite, kurs veya dershane giderlerinin finansmanı dışında başka giderlere harcanamaz. Başvurular banka şubeleri üzerinden yapılmakta olup başvuruda istenen belgeler:

 • Başvuru Formu,
 • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport,
 • Kişinin çalışma durumuna göre gelir belgesi,
 • Eğitime ilişkin belgeler ve fatura (öğrenci kredi başvuru zamanı bu belgeler üzerinden belirlenir)
 • Şubece istenebilecek diğer belgeler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ