Öğrenci Kredi

Öğrenci Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olabilir?

Öğrenci Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olabilir?

Öğrenci kartı limitleri, kredi kartı sahibi olmak isteyenlerin, kredi kartı seçimlerinde oldukça önem arz etmektedir. Yüksek tutarlı ihtiyaçlarını karşılarken ekonomik durumlarını sarsmak istemeyenler için kredi kartı önemli bir rol oynamaktadır. Bunun yanında bankaların, kredi kartı sahipleri için sunduğu indirim fırsatları ve kampanyalar da kredi kartı kullanımını oldukça cazip hale getirmektedir. Kredi kartı limitleri belirlenirken gelir durumu, kredi notu gibi parametreler bulunmaktadır. Bunun haricinde gelir sahibi olmayanlar için de geri ödemelerde sıkıntı yaşanmaması için belirlenmiş azami limit bulunmaktadır. Öğrenciler genellikle gelir getiren işlere sahip olmadıkları için, gelire sahip olmayanlar grubunda yer almaktadırlar. Bu sebeple kredi kartı limitleri çok yüksek olmamaktadır. Öğrenci kredi kartı limitleri en fazla 1000 TL olabilmektedir. Düzenli gelire sahip olanlar içinse çok yüksek limitli hatta limitsiz kredi kartları bulunmaktadır. Elbette kart limitleri gelir miktarı ile her zaman orantılıdır. Bu sebeple örneğin, asgari ücret sahiplerinin limitsiz kredi kartı başvuruları olumsuz sonuçlandırılmaktadır.

Sitemizden öğrencilere burs veren vakıflara bakabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Belirleme

Kredi kartı limiti, kredi kartı verilirken bankalar tarafından belirlenmektedir. Belirlenen limit kredi kartına tanımlanmakta ve bu şekilde kredi kartı harcamaları bu limitle sınırlanmaktadır. Kredi kartı limiti belirlenmesinin en önemli sebebi, kişinin gelir durumunun müsaade etmeyeceği yükseklikte harcamalar yapmasının önüne geçmek ve geri ödemelerde sıkıntı yaşanmamasını sağlamaktır. Öğrenci kredi kartı limiti, gelir sahibi olmamaları sebebiyle çoğunlukla en asgari seviyeden belirlenmektedir. Bunun yanında ödemeler düzenli yapıldığında periyodik olarak kredi kartı limiti arttırılabilmektedir. Bu arttırmalar, otomatik olarak yapılabileceği gibi müşteriyle iletişime geçerek kredi kartı limitini arttırma seçeneği sunularak da yapılabilmektedir. Kredi kartı limiti belirlenmesinde gelir durumu kadar önemli olan kredi notu da, kredi başvurusu sırasında incelenmektedir. Bu sebeple kredi notunun yüksek olması da yüksek limit için oldukça önem arz etmektedir.

Öğrenci Kredi Kartı Limitleri

Öğrenci kartı limitleri, bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Genel olarak bir limit saptaması yapmak gerekirse, geliri olmayan öğrenciler için en üst öğrenci kredi kartı limiti 1000 TL’dir. Bankalar kendi düzenlemeleri ışığında bu limiti daha aşağı çekebilmektedir. Şu an için bazı bankaların kredi limitleri şu şekilde belirlenmiştir:

 • Ziraat Bankası’nın üniversite öğrencileri için sunduğu Genç kredi kartı limitleri; lisans ve ön lisans öğrencileri için 500 TL, yüksek lisans öğrencileri için 800 TL, doktora öğrencileri için 950 TL’dir.
 • İş Bankasının öğrenci kredi kartı İş’te Üniversiteli’nin kredi kartı limiti ise 650 TL’dir.
 • Akbank üniversite öğrencilerine 1000 TL’ye kadar kredi kartı verebilmektedir.
 • Vakıfbank öğrenci kredi kartı Like kartın ise limiti 400 TL’dir.

Bu limitler ödeme düzeninize göre zaman içinde arttırılabilmektedir. Ödemelerinizde sıkıntı olması durumunda ise kredi kartı kullanımınız kısıtlanabilmektedir. Bu sebeple kredi kartı ödemeleri hem kredi notu için hem de kredi kartı kullanımı için önem taşımaktadır.

Öğrenci Kredi Kartı Limiti Arttırma Yolları

Öğrenci kartı limit artışı , zaman içinde gerçekleşebilmektedir. Kredi kartı limit artışında en dikkat edilen noktalardan biri düzenli kredi kartı ödemeleridir. Kredi kartı ödemelerinde en az asgari tutarın her ay düzenli yatırılması, kredi kartı limit artışı için olumlu olacaktır. Eğer en az asgari tutar düzenli ödenmezse, kredi limiti arttırılmayacağı gibi kredi kartı kullanıma kapatılabilmektedir. Kredi kartı limitini arttırmak için sadece mevcut kredi kartının düzenli ödenmesi yeterli olmayabilmektedir. Eğer kredi ödemeniz varsa veya farklı kredi kartlarına sahipseniz, bu ödemelerin de düzenli yapılması gerekmektedir. Çünkü kredi notunuz bütün bankalarda gözükmektedir ve kredi notu düşük müşterileri için bankalar, limit artışı yoluna gitmemektedir.

Öğrenci Kartı Limit Arttırma Başvurusu

Öğrenci kredi kartı limitini arttırmak için gereken şartları sağladığını düşünen veya daha sonra düzenli bir gelire sahip olduğu için limit arttırmak isteyenler için birçok başvuru kanalı bulunmaktadır:

 • Kredi kartının alındığı bankanın şubesine giderek limit arttırmak istediğinizi iletebilirsiniz.
 • Bankalar telefon bankacılığı yoluyla da limit arttırma talebi almaktadır.
 • Hemen her bankanın mobil uygulamasında kredi kartı limiti arttırma seçeneği bulunmaktadır.
 • Kredi kartınızı aldığınız bankanın ATM’sinden de limit arttırma başvurusu yapılabilmektedir. Hatta bankalar düzenli ödeme yapıldığı takdirde, ATM işlemleri sırasında kendiliğinden limit arttırma fırsatı sunabilmektedir.

Öğrenci Kredi Notu Yükseltme

Kredi notunu yükseltme, kredi kartı limitini arttırmak isteyenler için oldukça önemlidir. Sadece kredi kartı limitini arttırmak için değil kredi çekme, yeni kredi kartı alma gibi durumlarda da kredi notu büyük önem arz etmektedir. Kredi kartı limitinizi arttırmak istiyor fakat kredi notunuz düşük olduğu için olumsuz yanıt alıyorsanız, başvurabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır:

 • Her şeyden önce mevcut kredi kartı ve kredi ödemelerinizin düzenli yapılması gerekmektedir.
 • Alışverişlerinizde kredi kartınızı kullanmak kredi notu açısından faydalı bir hamledir.
 • Kredi kartı ödemelerinde, mümkün olduğunca asgari tutarın üstünde ödeme yapılmalıdır.
 • Asgari tutarın üstünde ödeme yapılması mümkün değilse de asgari tutarın altına asla düşülmemelidir.
 • Kredi kartınızın bütün ödemelerini yapıp kullanıma kapatmak doğru bir tercih değildir. Kredi kartının aktif kullanımı kredi notu için oldukça önemlidir.
 • Bankalardan kredi veya kredi kartı isteminde bulunup olumsuz sonuç almak kredi notunuzu düşürmektedir. Bu sebeple mümkün olduğunca az başvuru yapılmalıdır.

Ayrıca öğrencilerin kredi notu yükseltme yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Öğrenci Kredi Kartı Limit Düşürme

Öğrenci kredi kartı limitini düşürme, kredi kartı ödemelerinde zorlanan öğrenciler için uygun bir seçenektir. Çünkü ödemelerde güçlük çekilmesi hem kredi notunu olumsuz etkilemekte hem de ekonomik sıkışıklıklara sebep olmaktadır. Bu sebeple eğer kredi kartı kullanımında kendinizi kısıtlayamıyor ve limiti takip etmekte zorlandığınız için geri ödemede sıkıntı yaşıyorsanız kredi kartı limitinizi düşürebilirsiniz. Kredi kartı limit artışı bankaların inisiyatifinde olan bir husustur. Kredi notunuz ve gelir durumunuz ışığında bankadan bankaya değişmektedir. Oysa kredi kartı limit düşürme talepleri, bankalar tarafından yerine getirilmek zorundadır. Bu talebinizi bankaya, bankanın şubelerini ziyaret ederek veya müşteri hizmetlerini arayarak ulaştırabilirsiniz. Yedi gün içinde limitiniz düşürülecektir.

Yüksek Limitli Öğrenci Kartları

Öğrenci kredi kartı limitleri, belli bir limitin altında verilmektedir. Bu sebeple düzenli gelire sahip öğrenciler için öğrenci kredi kartları yerine standart kartlar daha doğru bir tercih olacaktır. Fakat düzenli bir gelire sahip değilseniz veya düzenli bir gelire sahip olmanıza rağmen öğrencilere özel kampanyalardan faydalanmak istiyorsanız öğrenci kredi kartları doğru bir tercihtir. Şu an için yüksek limite sahip kredi kartlarından bazıları şunlardır:

 • Ziraat Bankası Genç Kart
 • İş’te Üniversiteli İş Bankası Kredi Kartı
 • CardFinans Go Kredi Kartı
 • Bonus Genç Kredi Kartı
 • Yapı Kredi Play Kart
 • Akbank Axess Öğrenci Kredi Kartı

Lisansüstü Öğrenci Kartları Limiti

Lisansüstü öğrencilerinin kredi kart limitleri, ön lisans ve lisans öğrencilerinden farklı belirlenebilmektedir. Bu farklılığın en temel sebeplerinden birisi genellikle yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin iş hayatına atılmaları ve düzenli bir gelire sahip olmalarıdır. Bunun haricinde düzenli bir gelire sahip olmasalar da bankalar kredi kartı limitlerini lisans öğrencilerine göre daha yüksek belirleyebilmektedir. Lisans öğrencilerine verilen kredi kartları 400-700 TL bandında seyrederken, lisansüstünde bu oran 900 TL’ye kadar çıkmaktadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ