Öğrenci Kredi

Öğrenci İçin Kredi Veren Bankalar

Öğrenci İçin Kredi Veren Bankalar

Öğrenciye kredi veren bankalar, okurken kendi masraflarını karşılamak isteyen, maddi durumu yeterli olmayan, eğitimini ilerletme hayalleri kuran fakat maddi desteğe ihtiyaç duyan ya da her türlü nakit ihtiyacı olan öğrencilere yardımcı olan bankalardır. Öğrenci için kredi, maddi olarak rahatlamak ve eğitimine destek olmak demektir. Ülkemizde çok sayıda banka üniversite öğrencilerine kredi imkânı sağlamaktadır.

Üniversite Öğrencilerine Kredi ile Destek

Üniversite öğrencilerine kredi sağlayan bankalar, son yıllarda öğrencilerin en büyük destekçileri haline gelmiştir. Ülkemizde yaşam şartlarının yanı sıra öğrencilik şartları da zor hale gelmiştir. Okul masrafları, kiralar, faturalar derken bir öğrencinin normal bir harçlıkla yaşaması bazen zor hale gelmektedir. Bunun yanı sıra eğitime destek kursları, programları ve yurtdışı hayalleri e öğrencilerin kredi almak için sunduğu nedenlerden bazılarıdır. Tüm bu ihtiyaçlar ve daha fazlası için öğrenciler uygun faizle ödeyebilecekleri krediler için bankalara yoğunlaşmaya başlamışlardır.

Ayrıca sitemizden burs veren vakıfları inceleyebilirsiniz.

Bankaların Kredi Vermek İçin Öğrencilerde Aradığı Şartlar

Öğrencilere kredi veren bankalar, diğer kredilerde olduğu gibi bazı şeyler beklemekte ve belli şartlar sunmaktadır.

 • Gelir düzeyi bankaların kredi verirken baktığı önceliklerden biridir. Belirli ve düzenli bir geliri olan öğrencinin bankalardan kredi çekmesi çok daha kolay olacaktır. Yarı zamanlı bile çalışıyor olsanız, kredi başvurusu yaparken bunu belgelemeniz iyi olacaktır.
 • Sigorta girişi yapılmış olan ve hatta sigortalı bir çalışan olan öğrencinin kredi alma ihtimali oldukça yüksektir.
 • Kredi başvurusu yapan kişi özellikle eğitim ya da öğrenci kredisine başvuracaksa öğrenci olduğuna dair bir belge sunmalıdır.
 • Bankalardan hiçbir şart ve koşulda 18 yaşından küçük biri kredi kullanamaz.
 • Kredi siciliniz gelir düzeyiniz gibi bankalar için oldukça önemlidir.
 • Kredi kartı ödemelerinize dikkat etmeniz tavsiye edilir. Düzensiz kredi kartı ödemesi hatta kredi kartı borcunun birkaç kere aksatılması kredi alma durumunuzu olumsuz etkiler.
 • Düşük meblağlı internet üzerinden kredi veren bankalardan normal ihtiyaç kredileri çekebilirsiniz. Onlar gelir düzeyi ve kredi siciline o kadar da dikkat etmezler.
 • Öğrenciler için yüksek limitli kredi başvuru çok fazla tavsiye edilmez. Çünkü istediğiniz kredi tutarı ne kadar yüksek olursa, kredinin çıkma olasılığı da o kadar zor olur.
 • İnternet üzerinden yapılan kredi başvuruları daha hızlı yanıt verecektir.
 • Bazı bankaların özel öğrenci kredi kartı programları bulunur. Akbank gibi bankalar kredi kartının yanı sıra öğrenciye ve ailesine eğitim masrafları için kredi seçeneği de sunar.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Öğrenci Geri Ödemeli Kredi

Öğrenci Kredilerinde Kredi Sicilinin Önemi

Öğrencilere kredi imkânı sunan bankalar kredi sicilinizi de büyük ihtimalle inceleyeceklerdir. Öğrencilerin kredi notu olmaz diye düşünüyorsanız ya da iş hayatına girmeden düşmez diyorsanız yanılıyorsunuz. İlk kredi kartı ödemenizi yaptığınız günden itibaren kredi notunuz oluşmaya başlar. Ödemelerdeki her düzensizlik de bu kredi notunu olumsuz etkiler. Ayrıca kredi notunun 0 olması da iyi bir şey değildir. Daha önceden hiç kredi kartı kullanmamış bir kişinin kredi notu oluşmaz ve bankalar genellikle kredi taleplerini reddeder. Bunun için düzenli ve aktif bir şekilde kredi kartı kullanılması tavsiye edilir. İyi bir kredi notu, kredi çekerken oldukça yardımcı olacaktır.

Öğrenci Kredisi İçin Bankaların İsteyebileceği Evraklar

Öğrenci kredisi verecek olan bankalar, krediyi çekecek olan kişiden belli evraklar talep edeceklerdir. Kredi başvurusu yaparken bu belgeleri beraberinizde götürmeniz gerekecektir. Ayrıca bazı bankaların öğrenci için kredi programlarında isteyecekleri özel belgeler de olabilir. Bunlar da ekstra olarak götürmeniz gerekecek belgelerdir. Genel olarak istenecek evraklar şu şekildedir:

 • C. Kimlik Belgeniz ve Fotokopisi
 • Gelir Düzeyinizi Gösteren Belgeler
 • Öğrenci Belgeniz
 • Bankalara ait Başvuru Formları
 • Varsa Ek Gelir Belgeniz
 • İkametgâh Belgesi
 • Eğer bir eğitim kuruluşu için kredi çekecekseniz kabul belgesi ve eğitim kuruluşu tarafından size verilen ödeme planı ve fatura da bankaya iletilmelidir.
 • Eğer varsa bankanın kendi istediği belgeler ve evraklar da mutlaka bankaya iletilmelidir.

Ziraat Bankası’ndan Eğitim Kredisi

Öğrencilere eğitim kredisi veren banka Ziraat Bankası, bütün eğitim harcamalarınız ve masraflarınız için bu krediyi sunar. Okul, kurs, dershane gibi giderlerinize özel eğitim finansmanı desteği verir. Başvuracağınız bu maksimum 40.000 TL’lik Eğitim Kredisinin ayrıca rahat taksitlendirip ödemeniz için 60 ay vade fırsatı da bulunmaktadır. Taksitli ya da Kredili Mevduat Hesabı sistemi ile de kredinize ulaşabilirsiniz. Krediyi öğrencinin kendisi ya da öğrenci için ailesi de çekebilmektedir. Ziraat Bankası’nda Eğitim Kredisi için Şahsi ve / veya Maddi Teminat da istenebilmektedir. Ayrıca krediyi çeken kişi için kredi süresince Hayat Sigortası yapılmaktadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Yapı Kredi Öğrenci Hesabı

İş Bankası’ndan Eğitim Kredisi Fırsatı!

Öğrenciler için eğitim kredisi imkânı tanıyan bankalar arasında Türkiye İş Bankası da bulunmaktadır. Bankanın da dediği gibi bu krediler gittikçe artan eğitim masrafları için gerekli olan kredilerdir. Özel okul, üniversite ve yurt dışı eğitimi gibi eğitimin her basamağı ve her alanı için Türkiye İş Bankası’ndan kredi çekebilirsiniz. Nakit ihtiyaçlarınızı bu bankanın yardımı ile finanse ettiğinizde 12 aya kadar taksit imkânınız da olmaktadır. Bu krediyi öğrenciler değil de onlar için ailelerin alması daha kolaydır. Kredinin üst limiti 100.000 TL’dir. 10.000 TL’den 100.000 TL’ye kadar alacağınız bu kredilerde %2.15 faiz oranı uygulanmaktadır.

18 yaş altına kredi veren bankalar için yazımıza bakabilirsiniz.

Denizbank’tan Eğitim Kredisi Seçeneği

Öğrencilere eğitim kredisi veren bir diğer banka da Denizbank’tır. Bu bankada size özel ödeme seçenekleri oluşturulur ve 60 ay kadar da vadelendirilir. İnternet sitesinde bulunan hesaplama aracı sayesinde hemen kredinizi, faiz oranını ve geri ödeyeceğiniz aylık taksit ile tüm tutarı hesaplayabilirsiniz. Eğitim hayallerinizi gerçekleştirmek ve masraflarınızı karşılamak için bu krediden yararlanabilirsiniz. Bu bankada özel okul, okul, kurs, dershane ve yurtdışı eğitimi gibi türlerin masraflarını da uygun faiz oranlarıyla finanse edebilirsiniz. Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

 • C. Kimlik Belgesi Aslı ve Fotokopisi
 • Öğrenci Kabul Belgesi
 • Yerleşim Belgesi
 • Gelir Belgeleri

Eğitim Kredisi İçin Yapı Kredi Bankası

Öğrenci kredisi alabileceğiniz banka Yapı Kredi Bankası öğrencilere de velilere de bu krediden yararlanma fırsatı sunmaktadır. Gelir belgesi şartı ile krediyi her ikisine de vermektedir. Ayrıca bu bankada kefil göstererek de kredi çekebiliyorsunuz. Öğrenci olarak gelir belgeniz yoksa, sizin için aileniz kredi çekebilir. Bu krediyi ister Türk Lirası isterseniz de döviz olarak çekebilirsiniz. Yurtdışı eğitimi içi kredi alacaksanız döviz seçeneği sizin için uygun olacaktır. Alacağınız her kredi için de 36 ay kadar vade imkânı sunulmaktadır. Krediden yararlanacak olan kişiye Hayat Sigortası zorunluluğu bulunmaktadır. Öğrenci için kredi başvurunuzu bu bankadan yapacaksanız sizden istenen belgeler şu şekilde olacaktır:

 • Başvuruyu yapacak kişinin ya da kefilinin nüfus cüzdanı
 • Başvuruyu yapacak kişinin ya da kefilinin gelir belgesi
 • Ücretli çalışıyorsanız son maaş bordronuz
 • Serbest meslekle uğraşıyorsanız son vergi levhanızın fotokopisi
 • Emekliyseniz maaş cüzdanınızın fotokopisi
 • Kira geliri varsa tapu ya da kontrat fotokopisi
 • Son 3 ay içinde alınmış olan İkametgâh Belgesi
 • Bir eğitim yeri için kredi alacaksanız eğitim kuruluşundan kabul belgesi
 • Yine eğitim yeri içinse eğitim kuruluşunun ödeme programı
 • Eğitim kuruluşu tarafından verilen proforma fatura
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Öğrenci Kredi Başvurusu Ne Zaman?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ