İhtiyaç Kredisi

Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır? İhtiyaç Kredisi Hesaplama Aracı

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Ekonomik şartlar gereği imkanımız oldukça vadeli işlemler üzerinden bütçe kontrolümüzü sağlamaktayız. Ancak bazı durumlarda nakit ihtiyacı duyarız ve böylesi zamanlarda direk borçlanmalar maalesef verimsizliğe neden olmaktadır. Giderleri karşılamak adına alternatif başvurular arayışına girer ve kredi hesaplama yoluna gideriz. Bu noktada Türkiye’de faaliyet gösteren birçok banka ihtiyaç duyulan oranda tüketici ihtiyaç kredisi kullandırmaktadır. Tüketicilerin yoğun olarak tercih ettiği ihtiyaç kredisi özellikle kriz anlarında kurtarıcı nitelikte olmasından ziyade yalın vadeli işlemlere göre daha büyük hacimde nakit para akışına sahip olmanızı sağlamaktadır.  Bu sayede borçlanılan faiz oranı karşılığında daha büyük meblağlara daha hızlı ulaşılabilmektedir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken husus bankaların kredi faizi oranlarının takip edilmesi ve kıyaslanmasıdır. Mevcut piyasada özel birçok parasal sermaye yer almaktadır ve kendi borçlandırma politikalarına sahiplerdir. Bu açıdan bakıldığında kredi hesaplama yapılırken tüm alternatif faiz oranlarının hesaba katılması gerekmektedir. Kredi türünün de yapılan hesaplamaya ayrıca özel giderleri dahil ettiğini unutmamak gerekmektedir.

https://www.kredivepara.com/kredi-hesaplama adresinden tüm bankaların faiz oranlarını karşılaştırarak size en uygun faiz oranlı krediyi bulabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir;

Kredi Hesaplama 2020 Faiz Oranları

Bankalar öncelikle parasal işlemlerde mevcut piyasa ekonomisinin atmosferine yönelik faizler duyurmaktadır. Ancak acil durum ve devlet teşvikleri neticesinde faiz oranları ve vade sayısı bankadan bankaya değişkenlik gösterebilmektedir. Böylelikle kredi başvurusunda bulunacak kişiler bankaların sunduğu, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi gibi alternatif kredi modellerini araştırmaya koyulurlar. Kredi faiz oranları bu hususta incelenmesi en önemli başlıklardan birisidir. Kredinin türü de bu konuda ana etkenlerden biri olmakla beraber faiz oranının belirlenmesinde ana ölçüt bankanın kendini güvene alması ve giderlerini karşılayabilmesini garanti etmesidir. Başvuru yapacağınız kredinin faizi, geri ödeme konusunda ne kadar zorlanıp zorlanmayacağınızı göstermektedir. Özellikle uzun vade ve yüksek tutarlı nakit kredilerinin faiz oranları da bir o kadar yüksek olmaktadır. Bu yüzden kredi hesaplama aracı ile başvuruda bulunulacak kredinin geri ödeme tutarının hesaplanması muhakkak başvuru öncesi yapılmalıdır. Ayrıca 2020 yılı içerisinde yaşanmakta olan özel durumlardan dolayı devlet teşvikli tüketici kredileri bankalar tarafından kullandırılabilmektedir.

İlgili Yazılarımız;

Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi notu öncelikle bankalar tarafından yapılan istihbarat neticesinde kişilere verilen bir sınıflamadır. Bu not aracılığı ile geri ödemelerini yapacak kişinin kredi ödeme potansiyeli ölçülmektedir. Kredi notu hesaplama ise piyasada yer alan özel sermayelere yaptığınız borç ödemelerinizin düzenli ve istikrarlı yapılması ile hesaplanır. Kredi notu öğrenmek için aracı kuruluşlardan yardım alınabilir. Ancak yazımızda bahsetmek istediğimiz ana husus kredi hesaplama yapılırken kredi başvurusu yapacak kişinin notunun, bireysel başvuru neticesinde kredi faizine dolaylı yoldan etkisinin olmasıdır. Bu noktada bankalar hali hazırda banka müşterilerine özel kredi opsiyonları uygulayabilmektedir. Özellikle ticari kredi hesaplamalarında karşımıza çıkan bu durumda KOBİ müşterileri, değişkenlik gösteren piyasa hareketlerinde bankalardan talep ettiği nakit tutarına karşın kredi notuna korale bir yanıt almaktadır.

Kredi Hesaplama Formülü Nedir?

Kredi hesaplama formülü başvuru yapılacak kredinin ödeme planının hesabını yaparken kullanılır. Kredilerin geri ödenmesinde tercih edilen vadeye göre farklı farklı senaryolar elde edilebilmektedir. Kredi ödeme planı ise anaparanın aylık ödemelere pay edilmesi ile elde edilen bir tablodur. Ancak burada kredi faizi, dosya masrafı, ekspertiz gideri gibi farklı değişkenler etkili olmaktadır. Hesaplamada vade sayısı, anapara tutarı ve banka faizi ana etkenlerdir. Tüm bu bileşenlerin neticesinde geri ödeme tutarı ve ödeme planı oluşmaktadır.

Kredi hesaplama formülü 2020 yılında önceki yıllardan farklılık göstermemekle beraber yine aynı bileşenlerden oluşmaktadır. Bu hesaba göre örnek bir kredi hesaplaması şöyle yapılabilir.

Alınacak tutar 10.000 TL, vade sayısı 6 ay ve banka faizi oranı %0,99 olan bir kredi modelinde aylık taksit tutarı 1736,65 TL olacaktır. Toplam geri ödenecek tutarı ise 10.419 TL’dir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

 1. https://www.ogrencikredi.com/yuksek-limitli-ogrenci-karti-2/
 2. https://www.ogrencikredi.com/yapi-kredi-ogrenci-karti/
 3. https://www.ogrencikredi.com/ogrenci-hesabi/
 4. https://www.ogrencikredi.com/vakifbank-ogrenci-karti/

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhaba!

  Mali desteğe mi ihtiyacınız var? dünyanın her yerinde ihtiyacı olan borçlulara her türlü krediyi veriyoruz.

  5.000 – 10.000.000 ABD Doları
  * amaç *% 3 faiz oranı
  * 1-20 yıl arasında ödeme seçeneği.
  * Aylık ve yıllık ödeme planı arasında seçim yapın.
  * Kredinin esnekliği.

  Yardım için lütfen bizimle iletişime geçin.
  E-posta: creditfinancierhome@gmail.com

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu