Öğrenci Kredi

Öğrenci Kredi Borcu Sorgulama

Öğrenci Kredi Borcu Sorgulama

Öğrencinin kredi borcu sorgulaması kredinin alındığı kuruma (bankalar veya Kredi ve Yurtlar Kurumu) ve kredi tipine (kredi kartı borç, kredi borç) göre değişmektedir. Öğrenci kredi borcu sorgulama işlemi kurumun kendisinden, kurumun anlaşmalı olduğu sistemlerden veya kurumun çağrı merkezlerinden yapılmaktadır. Kurumların şubelerinden sorgulama yapacak kişilerin şahsi olarak kimlik ile birlikte müracaat etmeleri gerekmektedir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenci Kredisi Borç Sorgulama

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun öğrenim kredisi borcu sorgulaması KYK resmî sitesi üzerinden; Ziraat Bankası ATM ‘leri, online olarak KYK Ziraat aracılığıyla ya da E-Devlet sistemi ile olmaktadır.

 • KYK üzerinden sorgu ekranını açtıktan sonra eski kimlik kart ve yeni kimlik kartı seçeneklerinden birini seçip, T.C. Kimlik Numarası ve seri numarası ile birlikte güvenlik kodu girilir. Bu işlem ardından peşin/taksit borç dökümü isteğe göre ekrana gelecektir.
 • Ziraat Bankası’nın KYK ödeme ekranından, işlem kısmında KYK-Kredi tahsilatı ödeme türünde taksit veya peşin seçilir ardından T.C. Kimlik Numarası ve güvenlik kodu girilerek aranır. Borç dökümü istendiği şekilde ekrana gelecektir.
 • ATM üzerinden ödemeler> eğitim ödemeleri> Yurtkur ödemeleri> kredi ödemeleri seçilerek borç sorulama yapılabilir.
 • E-Devlet üzerinden KYK’ya ayrılmış bölümden sorgulama yapılabilir.

Ayrıca platformumuzdan TUBİTAK burs başvurusu şartlarına bakabilirsiniz.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredi Borcu Ödeme

Kredi ve Yurtlar Kurumu eğitim kredisinin borcunu ödeme kredi alımı bittikten iki yıl sonra sigortalı bir işe başladığı zaman tahsil edilmeye başlamaktadır. Tahsil edilme işlemi Ziraat ATM’lerinden, KYK resmî sitesi üzerinden, E-Devlet üzerinden veya Ziraat Bankası şubelerinden sorgulama sonrasında taksit veya peşin seçildikten sonra mümkün olmaktadır. Taksitli ödemelerde ilk ödenecek ay ödenmeden diğerinin ödemesi mümkün değildir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  En İyi Öğrenci Banka Hesabı ve Kartı

2 yılın sonunda ödeme başlamasına bir ay kala koşullar uyun değilse ödeme erteleme talebinde bulunulabilir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenci Kredisi Borç Erteleme

Kredi ve Yurtlar Kurumu eğitim kredisinin borcunu erteleme isteği E-Devlet üzerinden KYK resmî web sitesinden veya kuruma dilekçe yazılarak iletilebilir.

 • E-Devlet ile borç erteleme yapılırken “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü/Kredi Geri Ödeme Erteleme Başvurusu” kısmına girilerek daha önce yapılmış başvuru yok yazısı üzerinden yeni başvuru butonuna basmak gerekir. Bundan sonra talep türü kısmında işsizlik, askerlik, yüksek lisans/doktora gibi seçenekler çıkacaktır. Bunlardan uygun olanı seçilir. İşsizlik seçildiğinde erteleme süresi 1 yıl, askerlik seçildiğinde askerlik dönemi kadar, yüksek lisans/doktora seçildiğinde normal öğrenim süresi kadar erteleme yapılmaktadır.
 • KYK resmî sitesinde de bilgiler girildikten sonra benzer adımlar uygulanmaktadır.
 • Kuruma iletilecek dilekçede sebepler ve ekler tertipli bir şekilde belirtilir. Yalnız şu durumlarda herhangi bir erteleme mümkün değildir.
 • Öğrenim/katkı kredi borç ödemesi aksatılmış ve borçta gecikme zammı oluşmuşsa
 • Borç ödeme başlangıç tarihi, askerlik terhis tarihinden sonra ise
 • Borç ödeme henüz başlamamış ise (borç başlangıç tarihi olan aydan 1 ay önceki aydan itibaren talepte bulunabilir)
 • Borç hesaplaması henüz yapılmamışsa ya da kişi kredi almaya devam ediyorsa
 • Kişinin Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ile kredi ilişiği kesilmişse

Ziraat Bankası Öğrenci Kredi Borcu Sorgulama

Ziraat Bankası öğrenci kredi borcu sorgulama ATM üzerinden, banka şubeleri üzerinden, çağrı merkezinden ve internet bankacılığından yapılabilmektedir.

 • ATM üzerinden kredi kartı borcu sorgularken kartı takarak hesap özeti ile veya kart bilgileri ve kişisel bilgilerle sorgulamak mümkündür. Aynı şekilde kartsız işlemler ile kredi borcu sorgulama ödemeler> kredi ödemeleri şeklinde sorgulanabilir.
 • Ziraat Bankası çağrı merkezi numarası 444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaralarını tuşlayarak müşteri temsilcisi ile veya sesli yanıt sistemi ile sorulan kişisel kimlik bilgileri ve anne kızlık soyadı vb. ek bilgileri cevaplayarak öğrenmek mümkündür.
 • İnternet bankacılığı ile web sitesi/mobil şube üzerinden şifre ve T.C. Kimlik numarası/müşteri numarası girerek hesap hareketleri ve borç bilgileri sorgulaması yapılabilir.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Yapı Kredi Öğrenci Hesabı

Akbank Öğrenci Kredi Borcu Sorgulama

Akbank’ın eğitim kredisi borcu sorgulama kredi kartı ile alınan veya bankadan kredi şeklinde çekilen borçların sorgulaması banka şubelerinden, ATM’den müşteri hizmetlerinden veya mobil/internet şube üzerinden yapılmaktadır.

 • ATM’den kartlı işlem ile hesap özet bilgilerinden kartsız işlemler ile ödeme bölümünden kimlik bilgileri girilerek öğrenci kredi borcu sorgulama işlemi yapılabilir.
 • Akbank çağrı merkezinden 444 25 25 veya 0850 222 25 25 tuşlanarak sesli yanıt sistemi veya müşteri temsilcisine bağlanarak sorgulama yapılabilir.
 • İnternet/mobil şube üzerinden Akbank Direkt Şifre ve T.C. Kimlik Numarası/müşteri numarası girilerek borç bilgileri sorgulanabilir.

TEB Öğrenci Kredi Borcu Sorgulama

TEB öğrenim kredisi borç sorgulama online olarak ATM, banka şubeleri ve çağrı merkezi ile yapılabilir.

 • ATM ile kart üzerinden veya kartsız işlem ile kimlik ve hesap bilgileri ile sorgulama yapılabilir.
 • Çağrı merkezi ile 0850 222 06 66 numarası aranarak sesli yanıt menüsü veya müşteri operatörü ile sorgulanabilir.
 • Online olarak CEPTETEB internet sitesi üzerinden CEPTETEB şifresi ve TCKM veya müşteri numarası ile sorgulanır.

İş Bankası Öğrenci Kredi Borcu Sorgulama

İş Bankası’nın öğrenim kredisi borcunu sorgulamak için imkânları; internet/mobil şube, ATM, çağrı merkezi ve banka şubeleridir.

 • ATM üzerinden kartlı işlem ile kredi borcu bulunan kartın ekstresine ulaşabilir veya kartsız işlem ile krediler menüsünden kişisel kimlik ve hesap bilgileri girilerek kredi borcu görüntülenebilir.
 • İş Bankası çağrı merkezi numarası 0850 724 07 24 tuşlanarak telesekreter veya müşteri hizmetleri üzerinden kredi borcu sorgulanabilir.
 • Online olarak internet/mobil şubeye İşCep şifresi ve TCKN/müşteri numarası girilerek kart borçları ve kredi borçları incelenebilir.

Denizbank Öğrenci Kredi Borcu Sorgulama

Denizbank’ın eğitim kredi borcu sorgulama işlemi ATM, Denizbank şubeleri, online internet/mobil şubeleri ve çağrı merkezi ile yapılabilir.

 • Denizbank ATM’si üzerinden kart ile işlem yapıp borcu bulunan kart hesap dökümü incelenebilir veya kartsız işlem ile kredi borcu sorgulanabilir.
 • Denizbank çağrı merkezi 0850 222 08 00 aranarak müşteri operatöründen veya sesli yanıt sisteminden borç bilgisi öğrenilebilir.
 • İnternet/mobil şube üzerinden kartlar bölümünden kredi kartı borçları ve tüm kredi borcu bilgisi sorgulanabilir.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Öğrenci Kredi Başvurusu Ne Zaman?

TGV bursu detayları için burada bulunan linke tıklayabilirsiniz.

QNB Finansbank Öğrenci Kredi Borcu Sorgulama

QNB Finansbank’ın öğrenci kredi borcu sorgulama imkânları ATM, Finansbank şubeleri, Finansbank internet/mobil şubeleri ve müşteri hizmetleri ile verilmektedir.

 • ATM üzerinden kartlı işlem ile kredi kartı borç bilgisi sorgulanabilir veya kartsız işlem ile gerekli kimlik ve hesap bilgileri girilerek kredi bölümünden borç sorgulanabilir.
 • Müşteri hizmetleri numarası 0850 222 09 00 aranarak müşteri hizmetleri veya sesli yanıt sistemi ile TCKN/müşteri numarası veya kart numarası bilgilerini girip ulaşmak mümkündür.
 • Online olarak internet/mobil şube ile Finans Şifre ve TCKN/müşteri numarası bilgileri girilerek kart borçları ve kredi borçlarına ulaşmak mümkündür.

Yapı Kredi Bankası Öğrenciye Kredi Borcu Sorgulama

Yapı Kredi Bankası’nın öğrenci kredi borcunu sorgulama işlemleri ATM, banka şubeleri, internet/mobil şube ve çağrı merkezleri ile yürütülmektedir.

 • ATM üzerinden kart ile işlem yapılırsa kredi kartı borcu hesap özeti üzerinden görülebilir, kartsız işlem ile kredi menüsünden güncel borç incelenebilir.
 • Çağrı merkezi 0850 222 04 44 aranarak müşteri hizmetleri temsilcisi veya sesli yanıt sistemi ile borç sorgulanabilir. Bunun için tuşlama yapmak ya da sesli komut vermek yeterlidir.
 • Online internet/mobil şubelere internet şifresi ve TCKN/müşteri numarası ile girip kart işlemleri kısmından kart borcu ve kredi borçları incelenebilir.

Türkiye Bankalar Birliği’nin Risk Merkezi Raporu Başvurusu E-Devlet’e açıldığı için tüm bankaların öğrenci kredi borcu sorgulama işlemi bu sistem ile yapılabilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ