Öğrenci Kredi

Öğrenci Geri Ödemeli Kredi

Öğrenci Geri Ödemeli Kredi

Öğrenci geri ödemeli kredileri, günümüzde geçimini sağlamakta zorlanan öğrencilerin en çok başvurduğu kredi yöntemleridir. Şartları karşılayan ya da şanslı olan bazı öğrenciler geri ödemesiz burslar da alırken, bazı öğrenciler de eğitim hayatı boyunca her ay belli miktar kredi alırlar ve okul bittikten sonra, mümkünse çalışmaya başlayınca bu kredi miktarını aldıkları yere öderler. Öğrenci geri ödemeli kredi sayesinde öğrenciler eğitim masraflarını ve kişisel masraflarını karşılayabilmektedir.  

Öğrenciler İçin Geri Ödemeli Krediler

Öğrenciler için kredi seçenekleri kurum kurum değişmektedir. Mesela bankaların verdiği kredi seçenekleri vardır. Krediyi almaya başladıktan sonra her ay düzenli taksitlerle ödersiniz. Ya da Kredi ve Yurtlar Kurumu gibi kurumların, özel iş yerlerinin ya da belli kişilerin verdiği kredi seçenekleri de vardır. Bu kurum ve kuruluşlar okumaya devam ettiğiniz süre boyunca sizden para talebinde bulunmazlar. Okul bittikten sonra ve çalışmaya başladıktan sonra bu kurumlara yine belli taksitlerle ya da direkt peşin olarak çektiğiniz kredi tutarını yatırırsınız. Bu krediler çoğunlukla üniversite öğrencilerine sunulan kredilerdir. Kendi ayakları üzerinde durmak isteyen, maddi durumu yetersiz olan ya da her türlü ihtiyaç duyan öğrenciler bu kredilerden yararlanabilirler. Burslar gibi krediler verilirken kişiden durumunun kötü olduğunu kanıtlaması istenmez. Krediler daha sonra geri ödeneceği için neredeyse herkese verilir.

Ayrıca İTO burs başvurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Öğrenci Kredi Borcu Sorgulama

Kredi Yurtlar Kurumu’ndan Öğrencilere Geri Ödemeli Kredi

Öğrencilere geri ödemeli kredi veren kurum ve kuruluşlar arasında en yaygın olan ve en resmi olan Kredi Yurtlar Kurumu ya da bilinen kısaltmasıyla KYK’dır. KYK, üniversite öğrencilerine hem kredi hem de burs imkânı sunmaktadır. Burs vermek için oldukça detaylı araştırma yaparlar ve gerçekten durumu kötü kişilere verirler. Kredi öyle değildir. Maddi durumunuz iyi bile olsa dilerseniz bu kurumdan kredi alabilirsiniz. Bu kredi miktarları her sene değişiklik gösterir ve her ay aynı para düzenli olarak Ziraat Bankası tarafından size verilen bu kartlara yatırılır. Bu kredilere kayıt olurken belli bir miktar paranın altına imzanızı atarsınız. Resmi eğitim süreniz dolduktan sonra kredi yatırımı da kesilecektir. Daha sonra size verilen mühletin ardından çekilen krediyi peşin ya da taksitli olarak kuruma geri ödersiniz. KYK yılda bir kere başvuru açmaktadır. Bu süre içerisinde yapılan başvurular değerlendirilir ve sonuçların açıklandığı gün kredi kazanıp kazanmadığınızı internet sitesi üzerinden görürsünüz.

Öğrenci Kredilerine Kimler Başvurabilir?

Geri ödemeli öğrenci kredisi başvurusu yapacak kişilerden beklenen bazı şartlar bulunmaktadır. Kurumların ya da bankaların isteyeceği başlıca şartlar şunlardır

  • Öncelikle krediyi çekecek kişi kesinlikle öğrenci olmalıdır ve öğrenci olduğunu belgeleyebilmelidir.
  • Tek başına kredi çekecek kişinin 18 yaşından büyük olma zorunluluğu vardır.
  • Bazı kurumlar geri ödemeli de olsa kredi verecekleri öğrencilerin okul puanıyla ve dersleriyle ilgilenirler.
  • Başka bir bankadan ya da kuruluştan kredi almanız, yeni bir kredi çıkması olasılığını düşürmektedir.
  • Bazı bankalar öğrencilere kredi vermek için kefil ve teminat talebinde bulunurlar.
  • Hem bankalarda hem de kurum ve kuruluşlarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluluğunuz vardır.

Öğrencilere Kredi Veren Bankalar

Öğrencilere kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Bu bankalar hem kamu kuruluşlu hem de özel olan bankalar arasında bilinen ve tanınan bankalardır. Genellikle ‘Eğitim Kredisi’ ve ‘Öğrenci Kredisi’ gibi paketleri olan bu bankalardan 18 yaşının üstünde olan öğrenciler ya da öğrenci okutan aileler kredi çekebilmektedir. Her bankanın kredi miktarı ve şartları farklılık göstermektedir. Fakat çoğunluğu hem okuyup hem çalışan öğrencilere herhangi bir gelir gösterdiği takdirde kredi vermektedir. Burada kredi başvurunuzu yaparsınız ve banka ile birlikte bir ödeme programı oluşturursunuz. Daha sonra da krediyi çekerken aynı zamanda ödemeyi de yaparsınız. Bankaların vereceği krediler aylık olarak eşit taksitlerle verilen krediler değildir. Çoğu banka kredi miktarını direkt olarak hesabınıza yatırır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Öğrenci Kredi Çekebilir Mi?

Ziraat Bankası’ndan Öğrenciler İçin Kredi

Öğrenciler için kredi veren bankalar arasında kamu bankası olmasıyla da tercih sebebi olan Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası yer almaktadır. Öğrenci geri ödemeli kredi alan (KYK’dan) öğrenciler de Ziraat Bankası kartları kullanmaktadır. Ziraat Bankası ayrıca ilkokul, ortaokul, lise ya da üniversitede çocuk okutan ailelere de yardımcı olmak adına kredi hizmetleri sağlamaktadır. ‘Eğitim Kredisi’ diye adlandırılan bu kredilerle tüm okul, kurs ve dershane gibi eğitim masraflarınızı da karşılayabilirsiniz. 40.000 TL üst limitli bu krediden ihtiyacınız olan tutarı 60 aya varan vadeler ve düşük faiz oranlarıyla alabilirsiniz.

Şekerbank’tan Öğrencilere 2 Yıl Ödemesiz Kredi Fırsatı

Öğrencilere kredi desteği sunan bankalar arasında Şekerbank da bulunur. Bu kredi yalnızca Pilotluk bölümünde okuyan öğrenciler için geçerlidir. Bu bankada özellikle üniversite öğrencileri için 2 yıl geri ödemesiz kredi seçeneği bulunmaktadır. Bu krediyle eğitim masraflarınızı ve kişisel ihtiyaçlarınızı karşılama şansınız bulunur. Şekerbank’tan pilotluk öğrenciler 120 aya kadar varan oldukça uzun vadelerle 300.000 TL’ye kadar kredi alabilirler.

Vakıfbank’tan Öğrencilere Kredi Desteği

Öğrencilere kredi sunan bankalar arasında devlet destekli hizmet veren Vakıfbank da bulunmaktadır. Bu bankada 60 ay gibi uzun bir vadede ödeyebileceğiniz 40.000 TL en üst limitli kredi imkânınız vardır. 18 yaşından büyük özellikle üniversite öğrencileri bu krediden yararlanabilirler. Bu da bir ‘Eğitim Kredisi’dir ve çocuk okutan anne ve babalar da bu krediden yararlanabilirler. Bankaya direkt başvuru yaptığınızda sizden birkaç gelir ve eğitim belgesi isteyecektir. Onları karşıladığınız takdirde kredinizi alabilirsiniz.

Garanti BBVA’dan Öğrencilere Krediyle Destek

Öğrencilere kredi ile destek olan bankalar arasında Garanti Bankası da bulunmaktadır. Eğer part time bile olsa çalışan bir öğrenciyseniz bu bankaya gelir belgelerinizi beyan etmeniz gerekmektedir. Gelir belgeniz ve öğrenci belgenizle size en yakın Garanti BBVA şubesine gittiğiniz zaman personeller öğrenci kredisi için sizlere yardımcı olacaklardır. Banka geliri olmayan öğrencilerden birkaç şart ve koşul istemektedir. Bu şart ve koşulları karşıladığınız sürece bireysel ihtiyaç kredisi başlığı altındaki bu krediyi 100.000 TL’ye kadar alabilmeniz mümkündür.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Öğrenci İçin Kredi Veren Bankalar

Denizbank’tan Öğrenciye Destek Kredisi

Öğrenciler için geri ödemeli kredi imkânı sunan Denizbank, eğitiminizi aksatmadan rahatça okumak ve yaşamak için sizlere ‘öğrenci kredisi’ alma imkânı sunmaktadır. Bu bankada kişiye, varsa gelir durumuna ve kredi notu gibi faktörlere bakarak faiz oranı sunulmaktadır. Bu krediyi okul, kurs ve hatta yurtdışı eğitim hayallerinizi gerçekleştirmek ya da kişisel ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. 60 aya varan taksit imkanlarıyla alacağınız bu kredi de ayrıca aylık taksitleriniz ödeyebileceğiniz miktarlarda oluşturulur.

NEF burs başvurusu için buraya girebilirsiniz.

Yarı Zamanlı Çalışan Öğrenciye Yapı Kredi’den Kredi Desteği

Çalışan öğrenciye geri ödemeli kredi desteği sunan bir diğer banka da Yapı Kredi Bankasıdır. Öğrenci geri ödemeli kredi seçeneği sayesinde part time çalışan bir öğrenci hem eğitimini hem de ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bu bankadan kredi alabilir. Bankanın tek istediği şey çalıştığı yeri ve gelir durumunu belgeleyebilmesidir. Nüfus Cüzdanı, Gelir Belgesi, ücretli çalışıyorsanız son maaş bordrosunun fotokopisi ve yine varsa İkametgâh ile size en yakın Yapı Kredi Bankası şubesine giderek kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ