Genel

Ebe Maaşları 2020 Yılında Ne Kadar?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Sağlık Bakanlığı personel alımının başlaması 2020 yılında sağlık kadrolarında görev yapacak personellerin maaşlarının da yenilenmesine neden oldu. Senelik zamlardan sonra minimum ve maksimum personel maaşları kesinlik kazandı. Ebe maaşları 2020 yılı içerisinde mesleğe yeni başlayanlarla kıdemli olanlar arasında farklı rakamları gösterdi. Diğer devlet kadrolarında olduğu gibi kıdem her daim daha yüksek maaş edinimi olarak sonuç veriyor. Ayrıca mesleğe önceki yıllarda başlayan ebeler belli dönemlerde fark ödemeleri de alabiliyor. Ancak yine de ebe maaşları sağlık personeli olarak görev yapan pek çok kadroya göre oldukça yüksek kalıyor. Bu da hem mesleğe olan ilgiyi hem de açık kadrolara olan talep oranını artırıyor.

Ebe Maaşları Ne Kadar?

Ebe maaşları ebelerin ön lisans ya da lisans mezunu olmalarına göre farklar gösterebilmektedir. Bu kapsamda kademe ve derecede görülen farklılıklar da rakamlarda oynamalara neden olmaktadır. Ancak lisans mezunu bir ebenin elde edeceği minimum maaş 2020 yılı içerisinde 3 817 TL olarak açıklamıştır. Ebe maaşları 2020 yılında lisans mezunları için en yüksek 4 866TL’ye çıkmaktadır. Ön lisans mezunu ebelerin minimum ücret alımları 3 556 TL’dir. Ebe maaş hesaplama sisteminde verilen rakamlara aile yardımı gibi kıstaslar eklenmemiştir. Bu neden yüzünden maaşların kişiye özel olarak hesaplanması neticesinde daha doğru ve net rakamlara ulaşmak mümkün olacaktır.

Ebe Maaşları Özel Hastane

Ebe maaşlarının, ebelerin hangi sağlık kuruluşlarında görev yaptıklarında göre de değişim gösterdiği bilinmektedir. Devlete bağlı ebelerde maaş takvimi yıl içerisinde herkese açık bir şekilde yayımlanmaktadır. Özel hastanelerde ise rakamlar hangi hastanede çalışıldığına, kıdeme, tecrübeye göre değişim göstermektedir. Ayrıca özel hastanenin hangi şehirde olduğu ya da ne yoğunlukta hasta kabul ettiği de ebelik ücretlerinin değişmesinin nedenlerindendir. Bu bağlamda özel hastanelerde çalışan ebeler için ortalama olarak 3 500 TL alabildiklerini söylemek mümkündür. Özel hastanelerde kıdemi yükselen ebelerin maaşları 4 000 TL’nin üzerine de çıkabilmektedir. Özellikle büyükşehirlerdeki özel hastanelerdeki özel hastanelerde ebelik yapan personeller, verilen rakamların da üzerinde maaş alabilmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  KYK Borç Sorgulama

Ebe Maaş Hesaplama

Ebe maaşlarının net rakamların ortaya çıkması için belli kıstasların bilinmesi gerekmektedir. Öncelikle stajyer ebeler, normal ebelere göre daha az aylık almaktadır. Kanunda belirtilen stajyer ebe maaşları, minimum asgari ücretin %30’u olması yönündedir. Bunun yanı sıra ebe maaş hesaplamalarında kıdem en önemli etmenlerden biridir. Brüt ücretlerin belirlenmesinde ebelerin medeni durumları, çocuklarının olup olmaması, ne kadar süreden bu yana ebelik yaptıkları kıstasları kontrol edilmektedir. Sonrasında ise belli vergiler brüt maaşlardan düşülmektedir. Vergilerin düşülmesinden sonra ise bir sonraki hesap dönemine ya da yapılacak zamlara kadar geçerli olacak net ebelik maaşlarının ortaya çıkması sağlanmaktadır.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu