Öğrenci Kredi

ÇYDD Burs Başvurusu

ÇYDD Burs Başvurusu

ÇYDD burslarına başvuru yapmak için, vakfın kendi internet sitesinde bulunan başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Bu burs, iki aşamalı bir değerlendirmeye tabi  tutulmaktadır. İlk aşamada kişinin internet üzerinden doldurduğu form baz alınarak değerlendirme yapılırken, ikinci aşamada mülakat yapılmaktadır. ÇYDD bursu, internetten doldurulan formdan sonra öğrencilerle temasa geçilerek öğrencinin mülakata çağrılması sonrasında verilir. Sitemiz içerisinde bulunan diğer yazılar:

ÇYDD Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

ÇYDD burs başvurularının yapılışı, vakfın kendi internet sitesinde bulunan duyurular kısmından burs başvurusu sayfasının açıldığı duyurusunun yapılmasının ardından başlar. Kişiler, uygun şartları sağlıyorlarsa siteden başvuru yapar ve form doldurur. Formda sorulan sorulara doğru ve eksiksiz yanıt verilmeli, özel beyanların doğruluğu ispat edilebilir olmalıdır. Bu kapsamda kişi ailesinin beyan ettiği gelir miktarını belgelemelidir. Formların doldurulmasının ardından gönder seçeneğine tıklanarak form gönderme işi yapılır. Gönderilen form üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz ve kişi, doldurduğu formun çıktısını alamaz. Formu gönderdikten sonra form üzerine yazılmış olan telefon numarasından kişi veya velisi ile iletişime geçilecektir. İletişime geçilmesi sonrasında kişiye belirtilen günde mülakata gireceği söylenir. Mülakat sonucuna göre ÇYDD bursu alımı gerçekleşir. Mülakata çağrılmanız halinde ÇYDD, size yanınızda bulundurmanız gereken belgeleri bildirir. Yanınızda belirtilen belgeleri bulundurarak belirtilen yerde mülakata girebilirsiniz. Vakıf, 2019- 2020 yılında sadece lise ve üniversite öğrencilerine burs imkanı tanımaktadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  VGM Burs Başvurusu

ÇYDD Bursu Başvuru Sayfasına Nasıl Ulaşılır?

ÇYDD bursuna başvuru formuna ulaşmak için, ÇYDD resmi sitesine girmek gerekmektedir. www.çydd.org adresinden girilecek resmi internet sitesinde, üst kısımda seçenekler menüsü bulunmaktadır. Bu menü üzerinde ‘Burs Vermek İstiyorum’, ‘Burs Başvuru Şartları’ gibi seçenekler yer almaktadır. Menü üzerindeki ‘Burs Başvurusu Yapmak İstiyorum’ seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Ekrana; ‘Burs Başvurusu Yapmak İçin Tıklayınız’ şeklinde bir link gelecektir. Linke tıklamanız halinde bir yanda giriş seçenekleri, diğer yanda yeni giriş adlı bir başlık bulunmaktadır. Yeni giriş başlığına tıklamanız gerekmektedir. Buradaki Kayıt Ol seçeneğine tıklamanız halinde ekrana boş bir form çıkacaktır. Formda adınız, soyadınız, T.C. kimlik numaranız gibi sorular yer almaktadır. Bunun yanı sıra bir şifre belirlemeniz gerekmektedir. Şifrenizi belirledikten sonra iki kez girerek onaylatmalı, sonrasında cep telefonu numaranızı girerek başvurunuzu tamamlamalısınız.

ÇYDD Burslarının Üniversite Ayağı Başvurularında Ön Koşullar

ÇYDD burs başvuruları için belirtilen ön koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • Başvuran kişi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
 • ÇYDD’nin şubesinin bulunduğu illerdeki üniversitelerde okuyor olmalıdır.
 • Gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyaç duymalı ve bu ihtiyacı gerekli hallerde belgeleyebilmelidir.
 • Herhangi bir özel kurum veya kuruluştan burs alıyor olmamalıdır. Kredi Yurtlar Kurumu’na ait burslar bu kritere dahil değildir. Yani kişi, hem Kredi Yurtlar Kurumu’ndan burs alıp hem de ÇYDD bursu alabilmektedir.
 • Ara sınıflarda yapılan başvurularda, üniversite için not ortalamasının 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra sınıf geçmeye hak kazanılmış olması yeterlidir.

Belirtilen ön koşulları taşımıyorsanız, başvurunuz ön değerlendirme aşamasında geri çevrilecektir.

Kimler ÇYDD Bursuna Başvuru Yapamaz?

ÇYDD bursuna başvuru yapamayacak kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Açık öğretim fakültelerinde okuyanlar, çalışma imkanlarının varlığından dolayı bu bursa başvuru yapamazlar.
 • Uzaktan eğitim görenler de bu bursa başvuru yapamamaktadırlar.
 • Özel ve vakıf üniversitelerinde okuyanlar, bu bursa başvuru yapamazlar.
 • Devlet üniversitelerinde okumalarının yanında, son sınıf olanlar bursa başvuru yapamamaktadırlar.
 • 1994 yılından önce doğmuş olanlar, bursa başvuru yapamazlar.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Yüksek Lisans Burs Başvurusu

Belirtilen özellikleri taşımakta olan kişilerin burs başvuruları, değerlendirme aşamasında iptal edilecektir.

ÇYDD Bursları Üniversite Ayağı Başvuruları Ne Zaman?

ÇYDD bursu başvuru zamanı, Eylül ayının ilk haftası olarak düşünülmüştür. ÇYDD ortaöğretim bursu başvuruları, 2019 yılı için 3 Eylül ile 12 Eylül arasında olacak, burs başvuruları, ÇYDD resmi internet sitesi üzerinden yapılacaktır. Bunun yanında ÇYDD üniversite bursu başvuruları 16 Eylül ile 15 Ekim arasında yapılacaktır. ÇYDD başvuru sonuçlarına bağlı olarak ön elemeyi geçen öğrencilerin mülakatları, bulundukları il merkezindeki ÇYDD şubesinde yapılacaktır. Bu kapsamda esas alınan ÇYDD şubesi, öğrencinin ikamet etmekte olduğu il değil, okumakta olduğu ilde bulunan ÇYDD merkezidir. Öğrenci, yalnız üniversitesinin bulunduğu ÇYDD merkezinde işlem yapabilecektir.

ÇYDD Burslarının Üniversite Ayağında Miktarı Ne Kadardır?

ÇYDD burslarının miktarı 250 TL olarak belirlenmiştir. 10 ay süre ile alınacak burs, öğrencilere Eylül ayı ile Haziran ayı arasında verilecektir. Tatillerde verilmesine ara verilen burs, Eylül ayında okulların açılması ile tekrar verilmeye başlanır.

ÇYDD Burslarında İstenen Belgeler

ÇYDD bursları için gerekli evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • YKS sonuç belgesi
 • Öğrenci belgesi
 • Yerleşim yeri belgesi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Askerlik durum belgesi
 • Adli sicil kaydı
 • Girilen üniversite sınavının sonucunda alınan puanı gösteren belge ile sınav sonucunda kazanılan okulu bildiren belge
 • Aile gelir belgesi
 • Lise mezuniyet belgesi

Üniversite kazanmış olan ya da okumakta olan kişilerden istenen belgeler bu şekildedir. Ek olarak banka hesap belgesi ve hesap cüzdanı fotokopisi de istenebilmektedir. Bunun yanı sıra kişilerden özel durumlarını gösteren belge de istenebilmektedir. Bu belge, kişinin şehit ya da gazi yakını olduğunu bildiren belge ya da engel durum belgesi olabilmektedir.

Lise mezuniyet belgesi, e- devlet üzerinden alınan sanal bir diploma yerini tutmaktadır. Üniversiteye başlangıç seviyesinde alınacak burslar için bu belge talep edilebilmektedir. Belge, lise diplomasının kaydolunan  üniversitede bırakılması nedeniyle talep edilebilir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  TÜBİTAK Burs Başvurusu

ÇYDD Ortaöğretim Burslarına Başvuru Şartları

ÇYDD ortaöğretim burslarına başvuru koşulları aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru yapacak kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
 • ÇYDD şubesi olan bir ilde, devlet okulunda okunuyor olması gerekmektedir.
 • Gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyaç duyduğunu, kaymakamlıktan alacak gelir belgesi ile belgeleyebilir olması gerekmektedir.
 • Başka bir kamu ya da özel kuruluştan burs alıyor olmamalıdır.
 • Sınıf öğrencisi olmalıdır.

ÇYDD ortaöğretim bursları, yalnızca 9. Sınıflara verilmektedir. Ara sınıflar için burs seçeneği yoktur. 9. Sınıfta bulunan bir çocuğa verilecek burs, çocuğun liselere yerleştirme sınavında Türkiye genelinde aldığı puan ve sıralama baz alınarak kararlaştırılır. Bu bursa açık öğretim lisesinde okuyanlar ve özel lise öğrencileri başvuru yapamamaktadır. Bunun yanında bu başvurularda çocuğun anne ya da babasının vefatı durumunun da belgelenmesi, ÇYDD bursu konusunda öncelik sağlayacaktır.

ÇYDD Ortaöğretim Burslarının Özellikleri

ÇYDD ortaöğretim bursları, Anadolu’da Bir Kızım Var projesi kapsamında verilmektedir. Bu proje ile özellikle Anadolu’da okuyan kız çocuklarına burs verilmekte, 9. Sınıfta bulunan kız öğrenciler için burs şartlarında iyileştirme yapılmaktadır. Bunun yanı sıra derneğin standart eğitim bursları kapsamında 1.400 TL tutarında burs imkanı sunulmaktadır. Bu tutar, 9. Sınıf öğrencilerine 2 dönemde, her dönem 700 TL olacak şekilde verilir. ÇYDD bursları arasından ortaöğretim  bursundan yararlanmak isteyenler, başvurularını kendileri de yapabilmektedir. Meslek liselerinde okumaya başlayan 9. Sınıf öğrencileri için ilkokul diploma puanı, sınavla alınan  liselerde okuyan öğrenciler için ise sınav puanlarının Türkiye genelindeki sıralaması baz alınacaktır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ