Öğrenci Kredi

Burs Veren Vakıflar

Burs Veren Vakıflar

2019 yılında öğrencilere burs veren vakıflar, 9 ile 12 ay arasında burs seçenekleri ile öğrencilere yardımcı olmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda aylık burs ödemeleri en az 250 TL, en fazla 500 TL olarak belirlenmiştir. Burs veren vakıflar, burs başvurusu tarihlerini, üniversite sınavının açıklanma tarihine göre ayarlamakla birlikte, bazı vakıflarda yerleşme sonuçlarını da bekleme durumu görülmektedir. Vakıflar, burs başvurularını, kendi resmi internet sitelerinden online olarak almaktadır. Bunun yanında burs veren her kurumun kriteri, diğerlerine göre değişiklik göstermektedir. Sitemizde yer alan diğer yazılarımız:

Burs Veren Vakıflar İstanbul Ticaret Odası Burs Başvuruları

İstanbul Ticaret Odası burslarına başvuru yapmak için, kuruluşun resmi internet sitesi kullanılmalıdır. Eylül ayında burs başvurularını açacak İstanbul Ticaret Odası,www.ito.org.tr adresinden burs başvurusu alacaktır. Kuruluş, sadece İstanbul sınırları içerisinde üniversite kazanan öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır. Bunun dışında bu burstan yararlanmak isteyen öğrencilerin ya devlet üniversitelerini kazanmış olmaları, ya da %100 burs ile vakıf üniversitelerini tercih etmiş olmaları gerekmektedir. Geçtiğimiz yıl kuruluşun verdiği burs miktarı aylık 655 TL olarak açıklanmıştır. Bu yılki burs miktarının 700 TL olacağı öngörülmektedir. İstanbul Ticaret Odası bursu, 9 ay boyunca, 1 senelik periyotta verilmektedir.

İstanbul Sanayi Odası Vakfı Bursları

İstanbul Sanayi Odası Vakfı aracılığıyla verilen burs, 1- 30 Eylül tarihleri arasında başvuru kabul etmektedir. Sadece İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ’da bulunan üniversitelerde okuyan öğrencilere burs verilmektedir. Eylül ayında başvuru alan bursun kasım ayına kadar açıklanması beklenmektedir. Geçtiğimiz yıl burs miktarı 450 TL olan burs miktarının bu yıl artıp artmayacağı, burs başvurularının açıklanmasının ardından beli olacaktır. Bu vakıftan burs alınırken, anne ve babasından birinin ya da her ikisinin vefat etmiş olması, bursta öncelik sağlamaktadır. Bunun yanında burs, başvuru yapan kişiler arasında yapılacak başarı sıralaması baz alınarak verilmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Sabancı Vakfı Burs Başvurusu

Sosyal Yardımlaşma Vakfı Bursu

Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın verdiği burs, kayıt almaya ağustos ayında başlamaktadır. Kayıtların kapanmasından itibaren, Eylül ayının ortalarında burs başvurusunun sonuçları açıklanmaktadır. Aylık 400 TL veren bu bursta, sağlık fakültesinde okumakta olan öğrencilerin önceliği bulunmaktadır. Bu kapsamda tıp, eczacılık, hemşirelik ve diş hekimliği öğrencileri, bu burstan yararlanabilmektedir. Başvuruların alınacağı internet adresi www.ssyv.org olarak belirtilmiştir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursları

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden burs almak için, başarı sıralamasının yüksek olması gerekmektedir. 8 ay süre ile verilen burs, aylık 250 TL olarak belirlenmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü, bu bursun başvurularını 15 Eylül- 30 Ekim 2019  tarihleri arasında alacaktır. Burs için maddi durumu yeterli olmayan öğrenciler ile anne veya babası hayatta olmayanlar önceliklidir. Bu bursta anne veya babanın hayatta olmadığına dair, maddi durumun okumak için elverişli olmadığına dair ve beyan edilen diğer özel durumlar varsa, o durumlara ait belgeler talep edilmektedir. Başvurular sadece www.vgm.gov adresinden yapılmaktadır. Bu bursun başvuru tarihleri, ortaöğretim bursu için 9 Eylül, yükseköğretim için 15 Eylül olarak belirlenmiştir. Burs başvurularının bitiş tarihleri ise ortaöğretim için başlangıç tarihi ile aynı gün, 9 Eylül, yükseköğretim için ise 30 Ekim 2019 olarak belirlenmiştir. Bu burs için yabancı uyruklu öğrenci kontenjanı da ayrılmıştır.

Burs Veren Vakıflar Arasından Vehbi Koç Vakfı

Vehbi Koç Vakfı’ndan burs almak için 2- 30 Eylül 2019 tarihleri arasında vakfın resmi internet sitesini kullanmanız gerekecektir. Vakıf, resmi internet sitesinden yapılan online başvuruları dikkate almaktadır. www.vkv.org adresinden yapılacak başvurularda, öğrencilere 10 ay süre ile burs imkanı sunulmaktadır. Bursu alabilmek için, vakıf tarafından belirlenen devlet üniversitelerinde okumak gereklidir. vakfın belirlediği 40’ı aşkın üniversitenin listesi, vakfın resmi internet adresinde bulunmaktadır. Vakfın burs miktarı aylık 625 TL olarak belirlenmiştir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  TÜBİTAK Burs Başvurusu

Burs Veren Vakıflar Arasından Sabancı Vakfı

Sabancı Vakfı’ndan burs almak için sadece vakfın belirlediği üniversitelere gidiyor olmak gerekmektedir. Bu kapsamda vakıf tarafından belirlenmiş üniversiteler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ankara Üniversitesi
 • Boğaziçi Üniversitesi
 • ODTÜ
 • Dokuz Eylül Üniversitesi
 • Ege Üniversitesi
 • Gazi Üniversitesi
 • Hacettepe Üniversitesi
 • İstanbul Üniversitesi
 • Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
 • Marmara Üniversitesi
 • Yıldız Teknik Üniversitesi

Üniversitenin girişinden başlayarak, bitimine kadar verilen bursa ara sınıflarda kayıt alınmamaktadır. Lisans öğrencileri için aylık 600 TL olarak verilmesi kararlaştırılan burs, 12 ay verilmektedir. Burs başvuruları, Sabancı Vakfı resmi internet sitesindeki duyurulardan takip edilmeli ve burada yayınlanan form doldurularak başvuru yapılmalıdır. Vakfın burs konusundaki önceliği, öğrencinin başarılı olmasıdır. Bu kapsamda not ortalaması düşen ve alttan dersi kalan öğrenciye burs verilmemektedir.

Türk Eğitim Vakfı Bursu

Türk Eğitim Vakfı’ndan burs almak için, vakfın iki çeşit verilen bursundan hangisinin size uygun olduğunu belirlemeniz gerekmektedir. Bu kapsamda vakfın sahip olduğu burs çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 • TEV Üniversite Bursu: Aylık 700 TL olarak verilen burs, başarılı olan üniversite öğrencilerini kapsamaktadır. Bu kapsamda verilen burs için üniversitede okuyor olmak ve bir önceki dönemin not ortalamasına göre başarılı sayılmak gerekmektedir. Üniversitede okuyan ve maddi durumu iyi olmayan öğrencilere, maddi durumunu belgeleyen evrakın varlığı halinde verilen burs için öğrencinin not ortalamasının 2,50’nin üzerinde olması gerekmektedir.
 • TEV Üstün Başarı Bursu: Üniversite sınavında ilk 5.000 sınırında yer alan öğrencilere verilen burs, aylık 1.400 TL olarak verilmektedir. 9 ay süre ile verilen bursun başvurusu eylül ayında açılmaktadır.

Hangi TEV bursu olursa olsun, başvuruların tamamı www.tev.org adresinden yapılmaktadır. Buradaki formun eksiksiz doldurulmasından sonra burs almaya hak  kazanan kişilere mail ya da telefon yoluyla ulaşılmaktadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  ÇYDD Burs Başvurusu

Mehmet Zorlu Vakfı’ndan Burs Almak

Mehmet Zorlu Vakfı bursu, sadece belli alanlarda okumakta olan öğrencilere verilmektedir. Bu kapsamda üniversite listesi de bulunan vakıf, belirlenen üniversitelerin listesini resmi internet adresinden yayınlamıştır. Vakfın burslarından yararlanabilmek için okunuyor olması gereken bölümler, aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • İktisadi ve idari bilimler
 • Mühendislik bölümleri
 • Hukuk
 • Endüstriyel tasarım
 • Matematik
 • Fizik
 • Kimya

Bu bölümlerde okumakta olan öğrenciler, vakfın sağladığı burs olanaklarından yararlanabilmektedir. Vakıf, burslarından yararlanmak isteyen öğrenciler için başarılı olma ve ihtiyaç sahibi olma şartlarını koymuştur. Bu kapsamda öğrencinin, ailesinin onu okutacak gücü olmadığını beyan etmesi,  bunun yanında öğrencinin alttan dersinin olmaması gerekmektedir. öğrencinin başarısız olması durumunda bursu kesilecektir.

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu

Toplum Gönüllüleri Vakfı bursu almak için 2 Eylül ile 2 Ekim tarihleri arasında başvurunun yapılması gerekmektedir. Başvurular sanal olarak yapılmakta olup, başvuru için www.tog.org adresi kullanılacaktır. Aylık olarak verilen burs miktarı 250- 500 TL arasında değişen vakıf, burs süresini 10 ay ile sınırlandırmıştır. Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın toplumsal etkinliklerde bulunmasından dolayı, burs alan öğrencilere etkinlikte görevli olma zorunluluğu getirilmiştir. Bu kapsamda öğrencilerin, haftada en az 4 saat, ayda en az 16 saat Toplum Gönüllüleri Vakfı yararına çalışması gerekmektedir. bu çalışmalar, seminerlerde görev alma ya da ağaç dikme etkinlikleri gibi etkinliklerde görevli olma şeklinde olabilmektedir. Burs veren vakıflar arasında böyle bir zorunluluk getiren tek vakıf, Toplum Gönüllüleri Vakfı’dır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
BİR YORUM YAZ