Öğrenci Kredi

Anadolu Vakfı Burs Başvurusu

Anadolu Vakfı Burs Başvurusu

Anadolu Vakfı burs başvuruları kapsamında ihtiyacı olan öğrencilere karşılıksız burs verilmektedir. Vakfın burs çeşitleri kapsamında engelli öğrencilerden dış kaynaklı burslara kadar pek çok alanda burs imkanı sunulmaktadır. Anadolu Vakfı bursları okul döneminin ikinci yarısı, ocak ayı ile haziran ayı arası verilmeye başlanır. Bu kapsamda burslardan ilk defa yararlanacak öğrencilerin bu tarihleri beklemesi gerekmektedir. ancak burs hakkı kazanmış öğrenciler, ikinci yıllarından itibaren burslarını okul dönemi boyunca alabilmektedir. Bunun yanı sıra vakıf, özel eğitim ve sanat, spor dallarında da burs imkanı sunmaktadır. Ayrıca vakfın yurt dışı eğitim hizmeti, yüksek lisans ve doktora bursları gibi pek çok alanda burs verme olanağı bulunmaktadır. Sitemizde diğer yazılar:

Anadolu Vakfı Burslarına Başvuru Koşulları

Anadolu Vakfı burslarında başvurmak için şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Burs başvurusunun adına yapıldığı öğrenci Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
  • Öğrenci, okuyabilmek için maddi desteğe ihtiyaç duymaktadır.
  • Öğrenci, örgün bir şekilde devlet üniversitelerini kazanmış olmalıdır. Açık öğretim fakültelerini kazanmış öğrenciler, vakıf burslarından yararlanamamaktadır. Bunun yanında tam burslu olsa dahi, özel üniversitelerde okuyacak öğrencilere de vakıf burs imkanı sağlamamaktadır.
  • Uzaktan öğretim programları, burs kapsamı dışındadır.
  • Özel üniversiteler arasından yalnızca vakıf kaynaklı üniversitelere yerleşen öğrencilere burs desteği verilebilmektedir. Ancak şart, bahsedilen vakıf üniversitesine %100 burslu olarak giriş yapılmış olmasıdır.
  • Aynı anda birden fazla kurumdan alınan burslar, herhangi bir şekilde engel teşkil etmemektedir. Bu kapsamda kişiler, aynı anda birden fazla yerden burs alabilmektedir.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Burs Veren Kurumlar

Anadolu Vakfı Bursunun Özellikleri

Anadolu Vakfı bursunun diğer burslardan farkı, yalnızca tam zamanlı öğrenci statüsünde olanlara verilmesidir. Lisans seviyesindeki üniversitelerde okuyan öğrencilere verilen burs, örgün eğitim alan öğrenciler için uygundur. Bu kapsamda iki yıllık ön lisans okuyanlar, bahsedilen burs olanağından yararlanamaz. Ayrıca burs, yüksek lisans statüsündeki öğrencilere verilmemektedir. Ancak vakıf, dönemsel olarak yüksek lisans kontenjanı açabilir. Birkaç yılda bir açılan kontenjanlar, çok düşük öğrenci sayısını baz almaktadır. Bu nedenle vakfın yüksek lisans bursundan yararlanmak isteyenlerin sürekli olarak vakfın resmi internet sayfalarını kontrol etmeleri gerekmektedir. vakfın yurt dışı eğitim hizmeti olsa da sadece burs alma konusunda vakıf, öğrencilere yardımcı olamamaktadır. Vakıf bursunu hali hazırda almakta olan öğrencilerin yurt dışında eğitimini sürdürmesi halinde bursun akıbetine vakıf yetkilileri karar vermektedir. Ancak yurt dışında okumakta olan öğrenciler, vakıf bursuna başvuruda bulunamaz.

Anadolu Vakfı Burslarından Kimler Yararlanamaz?

Anadolu Vakfı bursundan yararlanmayacak kişiler, öncelikle ailesinin durumunun kötü olduğunu gelir belgesi ile belgeleyemeyen öğrencilerdir. Maddi konuda sıkıntı yaşadığını kanıtlayamayan öğrencilere burs verilmemektedir. Bunun yanı sıra kazandığı bölüm iki yıllık ön lisans bölümü olanlar da burs kapsamına alınmamıştır. Vakıf, ilk ve ora dereceli okullarda okuyan öğrencilere burs vermemektedir. Bunun yanı sıra, kazanılan üniversitenin özel bir üniversite olması durumunda da burs imkanı bulunmamaktadır. Vakıf sadece devlet üniversiteleri ile %100 burslu olarak kazanılan vakıf üniversiteleri öğrencilerine burs vermektedir.

Anadolu Vakfı Bursları Genel Başarı Bursu

Anadolu Vakfı’na ait genel başarı bursu, vakfın verdiği en yaygın burs çeşididir. Bu bursta öğrencinin maddi durumu baz alınır ve kazandığı üniversitenin, vakfın şartlarına uygun olması beklenir. Bu bursu alan öğrenci, bursun devamı için okulda başarılı olmakla yükümlüdür. Yurt içindeki eğitim kurumlarında tam zamanlı olarak eğitim göre öğrenci, Anadolu Vakfı bursları için online başvuru yapmış olmalıdır. Vakfın açtığı dönemsel online başvuru kanallarını kullanan öğrencinin, kazandığı üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra bu başvuruyu yapması gerekmektedir. Açık öğretim ve uzaktan eğitim programlarına tabi öğrenciler, bu burstan yararlanmamaktadır. Bursun temel kriteri, öğrencinin ailesinin durumunun kötü olmasıdır. Maddi durumu oldukça önemseyen bu bursa kayıt yaptırmak için gelir belgesi alınmış olması gerekmektedir. ayrıca vakıf aracılığıyla yapılacak incelemelerde öğrencinin maddi durumu hakkında bilgi sahibi olunmaktadır. Okul süresince öğrencinin ders notlarının düşmesi, sınıf tekrarı ya da alttan ders kalması gibi durumlarda, vakfın her yıl değiştirdiği koşullara bağlı olarak burs kesintisi yaşanır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  KYK Burs Başvurusu

Anadolu Vakfı Anadolu Bursu

Anadolu bursu adı altında verilen burs, vakfın öncelikli olarak belirlediği illerde okuyan öğrencileri baz almaktadır. vakıf, Anadolu üniversitelerine daha fazla talep olmasını sağlamak amacıyla, her yıl Anadolu bursu kapsamında öncelikli üniversiteler belirlemektedir. Vakfın Anadolu önceliği sağladığı üniversitelere kayıt yaptıran öğrenciler arasından bu bursa başvuru yapanlar öncelikli görülür. Vakıf, öğrenci seçimini bu burs için özellikle yapmakta ve Anadolu şehirlerine faydası dokunacak kişileri özel olarak seçmektedir. Bursun en önemli kriteri, başarı sıralamasıdır. Üniversite giriş sınavında başarı sıralaması yüksek olan kişilerden seçilecek öğrenciler, bu burs için belli kriterlere  göre karşılaştırılır. İhtiyaç sahibi olan ve başarı sıralaması yüksek olan öğrencilerin bu bursu alması sağlanır. Bu sayede Anadolu’da yerleşkesi bulunan üniversitelere öğrenci çekilmesi hedeflenir. Bu bursu almak için de öğrencilerin online başvurusunun olması gerekmektedir. bu burs için de açık öğretim ve uzaktan eğitim alan öğrenciler burs dışı tutulmaktadır.

Anadolu Vakfı Engelli Öğrenci Bursu

Anadolu Vakfı’na ait engelli öğrenci bursları kapsamında yurt içi eğitim kurumlarında tam zamanlı olarak eğitim alan kişilere burs verilmektedir. Bursun kriterleri, akademik olarak başarılı olunması ve ihtiyaç sahibi olunmasıdır. Her engel grubunda tahsis edilebilen burs, online başvuru ile öğrenci belirlemesi yoluyla alınır. Bedensel engel gruplarının yanı sıra akademik başarının yüksek olması şartını da taşıyarak otizm gibi engel gruplarında da bu burstan yararlanılabilmektedir. Bu burs için de uzaktan eğitim ya da açık öğretim okumama şartı bulunmaktadır.

Anadolu Vakfı Dış Kaynaklı Burslar

Anadolu Vakfı’na ait dış kaynaklı burs çeşitleri, burs vermek isteyen gerçek ya da tüzel kişilerle öğrencileri buluşturmaktadır. Anadolu Vakfı’nın kendi içinden bir kaynağı bulunmaması, vakfın burada sadece aracı rolü üstlenmesinden kaynaklı olarak bu burs çeşidine dış kaynaklı burs denmiştir. Şartlı burs bağışları olarak alınan bu dış kaynaklı burslar, vakfın amaç ve hedefine aykırılığı  bulunmaması şartıyla, öğrencilere burs vermek isteyen herkese yardımcı olmaktadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  TEV Burs Başvurusu

Anadolu Vakfı Dış Kaynaklı Burs Türleri

Anadolu Vakfı aracılığıyla verilecek dış kaynaklı burslar, vakıf dışındaki kişi ya da kurumlar aracılığıyla verilmektedir. Bu kapsamda burs vermek isteyen kişiler için iki çeşit imkan sağlanmaktadır.

  • Dış kaynaklı genel başarı bursu
  • Dış kaynaklı talep bursu

Dış kaynaklı başarı bursu, burs verecek kişi ya da kurumun Anadolu Vakfı aracılığı ile verdiği burs süresince, burs verdiği kişiyi tanımaması anlamına gelir. Kişi ya da kurum, burs verdiği öğrenci ile ilgili fikre sahip değildir. Üstelik kurumun burs verme talebinden sonra öğrenci bulunur. Daha önce bursa ihtiyacı olduğundan haberdar olunan bir öğrenci değil, son yıl başvuru yapan ve başarı sıralaması yüksek olan bir öğrenci burs için seçilir.

Talep bursu konusunda ise kriterler tamamen farklıdır. Kişi ya da kurumun burs vermek amacıyla vakfa başvuru yapmasından önce, burs verilecek öğrenciden haberdar olunur ve öğrenci ile burs verecek kişi arasında bağlantı kurulabilir. Bunun yanında Anadolu Vakfı burslarında burs verenin öğrenci seçme hakkı da bulunmaktadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ